+48 607 380 439 | napisz@magdalenarobak.pl

blog leadership

Jak być efektywnym liderem? Pakiet narzędzi

Jesteś nowym liderem i chcesz zrozumieć swoją rolę? Masz doświadczenie i potrzebujesz refleksji? Tu znajdziesz pakiet materiałów.

jak być efektywnym liderem? pakiet dla nowych szefów

Podczas szkoleń i doradztwa często słyszę, że nowi liderzy nie czują, że dostają wystarczające wsparcie od swojej firmy, by móc skutecznie realizować swoje zadania. Często brakuje im dwóch rzeczy:

  • omówienia na czym dokładnie polega ich rola, czego się od nich oczekuje i w jaki sposób powinni działać, by postępować spójnie z wizją organizacji i oczekiwaniami swoich Szefów,
  • konkretnej wiedzy, która pomoże im realizować podstawowe funkcje menedżerskie związane z planowaniem i organizowaniem pracy zespołu, a także sterowaniem procesem pracy, motywowaniem, czy kontrolą. 

Odpowiadając na te potrzeby stworzyłam narzędzia, które mogą wesprzeć nowych liderów w byciu skutecznym, efektywnym szefem.

jak być efektywnym liderem? narzędzia refleksji dla doświadczonych szefów

Potem okazało się, że są one przydatne nie tylko dla osób nowych na stanowisku – korzystają z nich także doświadczeni menedżerowie. Dlaczego? Mówią, że informacje te pomagają im w refleksji:

  • czy działają dobrze,
  • w jakim kierunku / obszarze powinni doskonalić swoje działania,
  • i – co jest dla mnie bardzo ważne – czy są takim liderem, jakim chcą być 🙂

jak być efektywnym liderem? narzędzia do pracy własnej (free)

mini-kurs dla nowych menedżerów – metapoziom

Gdy myślę o roli lidera widzę pięć głównych zaleceń, na które warto zwrócić uwagę w procesie adaptacji / onboardingu:

  1. Zastanów się, jakie są główne obszary troski na stanowisku menedżerskim i zaplanuj, w jaki sposób w swoich działaniach zadbasz o każdy z nich.
  2. Przemyśl, o co należy zadbać w relacji z zespołem wchodząc w nową rolę menedżerską. 
  3. Dokładnie poznaj swoją pracę – zdobądź informacje formalne (dokumenty firmowe) i pozaformalne (potrzeby, oczekiwania i wymagania Przełożonego, współpracowników, zespołu).
  4. Uzgodnij oczekiwania, czyli stwórz expose lidera (lub wypracuj expose zespołowe).
  5. Stale doskonal siebie i swoje otoczenie – zaplanuj i zbieraj regularny feedback na temat Twojego sposobu działania i ucz się na nim.

Kompletny kurs (omówienie merytoryczne każdego punktu i arkusze refleksji) znajdziesz w postaci artykułów lub podręcznika pdf.

zaprojektuj swoją rolę zawodową

Kiedy ostatni raz zatrzymałeś/as się i zrobiłeś/as refleksję, w jaki sposób chcesz pełnić swoją rolę zawodową? W takiej sytuacji warto przeanalizować 5 elementów:

  1. W jakim kontekście (organizacyjnym, społecznym, …) działasz?
  2. Jakie cele stawia przed Tobą Firma? 
  3. Jakie oczekiwania mają wobec Ciebie osoby z otoczenia (przełożony, zespół, inni kierownicy, …)? 
  4. Jako jaki lider chcesz być widziany / zapamiętany?
  5. Na jakich wartościach chcesz oprzeć swoje codzienne działania?

Przez proces poszukiwania odpowiedzi na te pytania poprowadzi Cię artykuł interaktywny lub podręcznik pdf. 

rock your team smarter – arkusz refleksji dla zespołów

Ten arkusz pomaga zastanowić się na ile w sposób zrównowazony i systemowy podchodzisz do działań Twojego zespołu. W ramach modelu Rock Your Team SMARTer (który zbudowałyśmy wraz z Anną Jakubowską, jako baze kursu o tym samym tytule) warto upewnić się, że zaopiekowałeś/aś się 5 wymiarami: 

  1. Nadajesz spójny kierunek zespołowi – skupiasz ludzi na wspólnej wizji, wartościach i celach strategicznych
  2. Dbasz o doskonałość operacyjną, tworząc odpowiednie procesy i zapewniając zasoby niezbędne do efektywnego działania
  3. Budujesz trwałe partnerstwo z otoczeniem zespołu i zapewniasz stałą wymianę wiedzy
  4. Skupiasz ludzi na dostarczaniu produktów / usług, które odpowiadają na potrzeby Waszych Klientów (wewnętrznych lub zewnętrznych)
  5. Dbasz na co dzień o wzmacnianie kompetencji, zaangażowania i postawy „ownership” w zespole

W artykule znajdziesz:

  • wprowadzenie do arkusza refleksji
  • arkusze PDF, PNG, MURAL do przeprowadzenia refleksji
  • link do nagrania pokazującego przykład pracy z arkuszem
arkusz refleksji nad doskonałym zarządzaniem projektami

Jeśli jesteś liderem projektów warto przyjrzeć się efektywności działań, jakie podejmujesz w trzech głównych obszarach (wg standardu IPMA Project Excellence Model®):

  1. W jaki sposób budujesz swoje przywództwo i skupiasz ludzi wokół wspólnych celów i wartości w projekcie?
  2. Jak dbasz o to, by procesy i zasoby wspierały działania ludzi i osiaganie celów projektowych?
  3. Ja dbasz by wypracowywać ponadprzeciętne rezultaty projektu i zapewnić, że wywiera trwały wpływ na otoczenie?

Arkusz (w wersji PL i ENG), który pomoże Ci w refleksji znajdziesz w artykule. Jest tam także krótkie wprowadzenie merytoryczne oraz arkusze PDF, PNG, MURAL, które poprowadzą Cię przez refleksję. 

jak być efektywnym liderem? kursy i szablony online

Oprócz narzędzi dostępnych na mojej stronie opracowałam kursy online i szablony, które mogą Cię wesprzeć w doskonaleniu Twojej roli lidera. Wszystkie znajdziesz w sklepie Leadership Center:

  1. JAK OKREŚLIĆ MISJĘ I ZAPLANOWAĆ SWOJE DZIAŁANIA – kurs online, który poprowadzi Cię krok po kroku przez refleksję nad tym, JAK chcesz działać w roli lidera i pomoże sformułować Twoja misję. A case study pokazujące, jak podczas szkoleń mogę pracować z określeniem misji zespołowej znajdziesz w artykule „Misja zespołu: Przypomnijmy sobie po co to robimy„.
  2. DELEGOWANIE ZADAŃ – JAK TO ROBIĆ DOBRZE – kurs online, w którym dowiesz się, jak przekazywać zadania (należące do zadań menedżerskich) w taki sposób, by (1) osiągnąć zakładany cel oraz (2) wzmocnić samodzielność i kompetencje pracowników. Temat możesz pogłębić dzięki artykułowi „Delegowanie: Mini-niezbędnik, czyli fiszki dla lidera„. 
  3. JAK PROWADZIĆ SPOTKANIA Z ZESPOŁEM – kurs online, na którym poznasz 3 konkretne struktury spotkań z zespołem: (1) informacyjne, (2) przeglądowe i (3) doskonalące. W ramach wstępu do tematu efektywnych spotkań może zainteresować Cię artykuł „Ratunku! Kolejne spotkanie firmowe„.
  4. STRUKTURA PRACY ZESPOŁU – szablon, który pomoże Ci i Twojemu zespołowi uporządkować i uspójnić myślenie o roli zespołu w firmie oraz o tym, w jaki sposób chcecie uporządkować pracę, by osiągać postawione przed Wami cele.
  5. KARTA CELÓW – szablon, który wesprze Cię w zarządzaniu celami zespołu / zarządzaniu przez cele w zespole (zdefiniowanie, mierzenie, planowanie realizacji).

jak być efektywnym liderem? jest coś czego tu jeszcze potrzebujesz?

Daj znać! „Struktura & Narzędzia” to moje drugie imię, więc jeśli tylko będzie to w obszarze moich kompetencji – bardzo chętnie to opracuję 🙂

PS. Mogą Cię także zainspirować inne artykuły z kategorii KOMPETENCJE MENEDŻERSKIE.

Jeśli masz pytania lub potrzeby związane z rozwojem kompetencji osób, firmy lub w projektach – skontaktuj się ze mną, wesprę Cię.  A jeśli znasz kogoś, kogo ten artykuł może zaciekawić – podziel się. 

Odwiedź także: CleanDynamics.pl – procesy rozwojowe z metaforą  |  QuickWin-Zone.eu – szybkie punktowe rozwiązania dla menedżerów

Użyte na stronie materiały, treści, artykuły i grafiki, których autorzy nie zostali wskazani, są mojego autorstwa (© Magdalena Robak). Treści ze strony są dostępne na licencji CC BY-NC-ND, o ile nie napisałam inaczej. Będę wdzięczna jeśli to uszanujesz i wskażesz źródło, jeśli je wykorzystasz lub udostępnisz. Wzorzec do obrazków z ludkami – pixabay.com (licencja CC0). Szablon Wordpress – Anders Norén. Wykonanie strony: Magdalena Robak, własnymi rękami (wsparcie programistyczne – Zoltan Multimedia) 🙂