+48 607 380 439 | napisz@magdalenarobak.pl

blog leadership

Delegowanie: Mini-niezbędnik, czyli fiszki dla lidera

Delegowanie to PROCES przekazywania odpowiedzialności, władzy i upoważnień, którego celem jest nie tylko zrealizowanie zadania. Jest nim – wg mnie przede wszystkim – rozwój pracownika, a tym samy całej Twojej firmy. W tym artykule zamieszczam kilka fiszek podsumowujących elementy, o których warto pamiętać. Enjoy & share!


delegowanie – co to jest?

Pracując od wielu lat z delegowaniem jako procesem rozwoju kompetencji pracownika spotykam się z bardzo różnorodnym definiowaniem tego słowa. To krótkie wideo wyjaśnia, dlaczego używając słowa „delegowanie” możemy czasem mówić o kompletnie innych rzeczach:

delegowanie to nie jest „bardziej uprzejma” forma wydawania poleceń 

To myślenie z perspektywy rozwoju pracownika, zespołu, firmy. 

Prezentacja, będąca bazą mini-warsztatu poprowadzonego w ramach Forum Przedsiębiorców na Targówku (2019), porusza 3 tematy:

  1. Delegowanie zadań i wydawania poleceń: Czy to są synonimy?
  2. 4 kroki procesu delegowania i czynniki sukcesu na każdym z nich
  3. Warunki skuteczności na poziomie firmy, lidera i pracownika

Wyjaśniając to nadużywane aktualnie w różnych kontekstach pojęcie integruję trzy aspekty: selfdetermination theory (w innej postaci przedstawionej przez D. Pinka jako Motywacja 3.0), elementy management 3.0 (Jurgen Appelo) oraz auftragstaktik (mission-type tactics). 

przebieg procesu delegowania – kolejne kroki

Delegowanie a „spychologia”? Tu znajdziesz wyraźne rozróżnienie na poziomie kolejnych etapów w tych procesach 🙂

rozmowa delegująca

Podczas szkoleń z zakresu delegowania i wzmacniania samodzielności pracowników jestem proszona o wersję „kiss”* przebiegu rozmowy delegującej. Taką więc oto stworzyłam w oparciu o poznawczy model empowermentu (stary, lecz jary ;)). Może Wam się przyda lub zainspiruje 🙂

Dla mnie kluczowym elementem jest dobre określenie „PO CO DELEGUJĘ?”. Dlaczego kluczowym? Bo często spotykam się z podejściem, że delegowanie zadań/odpowiedzialności to sposób na odciążenie lidera. Jest to jednak efekt uboczny, a celem – w mojej opinii – jest szeroko rozumiane ROZWIJANIE PRACOWNIKA.

* kiss = Keep It Simple Stupid lub Keep It Short & Stupid

rozmowa przeglądowa i podsumowująca delegowanie

Była rozmowa delegująca – czas na rozmowę podsumowującą proces delegowania 🙂 Tworząc proces na potrzeby szkolenia ze wzmacniania samodzielności i odpowiedzialności pracowników skorzystałam z dwóch narzędzi: Feedback Grid (trochę rozbudowanego w stosunku do tego, które znajdziesz w Internecie) oraz Modelu STAR (wykorzystywanego w rozmowach rekrutacyjnych i w coachingu). 

Model rozmowy powstał z założenia na podsumowanie procesu. Można z niego korzystać także – przy lekkich modyfikacjach – do przeglądu etapu w procesie delegowania.

proces delegowania – założenia

Oto jeszcze ciepłe przemyślenia o procesie delegowania w ramach/przed/po warsztatach „Delegowanie zadań i wzmacnianie samodzielności pracowników” 🙂 Z liderami warto wypracować, jakie konkretne działania (w warunkach, w jakich działają) należy zrobić, by zapewnić efektywność procesu.

[ps. kliknij, by otworzyć pełny rozmiar]

YODA mini-version

noYODA mini-version

YODA midi-version

noYODA midi-version

space of delagation – co wpływa na przebieg procesu?

Kolejny model – „Space of delegation” – pokazuje trzy kluczowe „elementy” w procesie delegowania oraz aspekty, na jakie należy w nich zwrócić szczególną uwagę (choć oczywiście może być ich więcej). Blisko mu do złotego trójkąta projektowego… a to, jak działamy w przestrzeni *PRZED – PODCZAS – PO* zależy od „długości” poszczególnych ramion 🙂

[ps. kliknij, by otworzyć pełny rozmiar]

delegowanie a wydawanie poleceń

Kolejne zestawienie, które powstało na potrzeby warsztatów, by rozróżnić dwie formy przekazywania zadań: wydawanie poleceń oraz delegowanie zadań/odpowiedzialności. Bo czasem pojawia się zamieszanie, a – z mojej perspektywy – istnieje między nimi wyraźna różnica. 

[ps. kliknij, by otworzyć pełny rozmiar]

Jeśli masz pytania lub potrzeby związane z rozwojem kompetencji osób, firmy lub w projektach – skontaktuj się ze mną, wesprę Cię.  A jeśli znasz kogoś, kogo ten artykuł może zaciekawić – podziel się. 

Odwiedź także: CleanDynamics.pl – procesy rozwojowe z metaforą  |  QuickWin-Zone.eu – szybkie punktowe rozwiązania dla menedżerów

Użyte na stronie materiały, treści, artykuły i grafiki, których autorzy nie zostali wskazani, są mojego autorstwa (© Magdalena Robak). Treści ze strony są dostępne na licencji CC BY-NC-ND, o ile nie napisałam inaczej. Będę wdzięczna jeśli to uszanujesz i wskażesz źródło, jeśli je wykorzystasz lub udostępnisz. Wzorzec do obrazków z ludkami – pixabay.com (licencja CC0). Szablon Wordpress – Anders Norén. Wykonanie strony: Magdalena Robak, własnymi rękami (wsparcie programistyczne – Zoltan Multimedia) 🙂