Jak być efektywnym liderem? Pakiet narzędzi
Parent Category: Kompetencje menedżerskie
Hits: 1139

Jesteś nowym liderem i chcesz zrozumieć swoją rolę? Masz doświadczenie i potrzebujesz refleksji? Tu znajdziesz pakiet materiałów.

JAK BYĆ EFEKTYWNYM LIDEREM? PAKIET DLA NOWYCH SZEFÓW

Podczas szkoleń i doradztwa często słyszę, że nowi liderzy nie czują, że dostają wystarczające wsparcie od swojej firmy, by móc skutecznie realizować swoje zadania. Często brakuje im dwóch rzeczy:

 • omówienia na czym dokładnie polega ich rola, czego się od nich oczekuje i w jaki sposób powinni działać, by postępować spójnie z wizją organizacji i oczekiwaniami swoich Szefów,
 • konkretnej wiedzy, która pomoże im realizować podstawowe funkcje menedżerskie związane z planowaniem i organizowaniem pracy zespołu, a także sterowaniem procesem pracy, motywowaniem, czy kontrolą. 

Odpowiadając na te potrzeby stworzyłam narzędzia, które mogą wesprzeć nowych liderów w byciu skutecznym, efektywnym szefem.

JAK BYĆ EFEKTYWNYM LIDEREM? NARZĘDZIA REFLEKSJI DLA DOŚWIADCZONYCH SZEFÓW

Potem okazało się, że są one przydatne nie tylko dla osób nowych na stanowisku - korzystają z nich także doświadczeni menedżerowie. Dlaczego? Mówią, że informacje te pomagają im w refleksji:

 • czy działają dobrze,
 • w jakim kierunku / obszarze powinni doskonalić swoje działania,
 • i - co jest dla mnie bardzo ważne - czy są takim liderem, jakim chcą być :)

JAK BYĆ EFEKTYWNYM LIDEREM? NARZĘDZIA DO PRACY WŁASNEJ (FREE)

MINI-KURS DLA NOWYCH MENEDŻERÓW - METAPOZIOM

Gdy myślę o roli lidera widzę pięć głównych zaleceń, na które warto zwrócić uwagę w procesie adaptacji / onboardingu:

 1. Zastanów się, jakie są główne obszary troski na stanowisku menedżerskim i zaplanuj, w jaki sposób w swoich działaniach zadbasz o każdy z nich.
 2. Przemyśl, o co należy zadbać w relacji z zespołem wchodząc w nową rolę menedżerską. 
 3. Dokładnie poznaj swoją pracę - zdobądź informacje formalne (dokumenty firmowe) i pozaformalne (potrzeby, oczekiwania i wymagania Przełożonego, współpracowników, zespołu).
 4. Uzgodnij oczekiwania, czyli stwórz expose lidera (lub wypracuj expose zespołowe).
 5. Stale doskonal siebie i swoje otoczenie - zaplanuj i zbieraj regularny feedback na temat Twojego sposobu działania i ucz się na nim.

Kompletny kurs (omówienie merytoryczne każdego punktu i arkusze refleksji) znajdziesz w postaci ARTYKUŁÓW lub PODRĘCZNIKA PDF. A krótkie wprowadzenie do tematu jak być efektywnym menedżerem znajdziesz w artykule ARTYKUŁ. 

ZAPROJEKTUJ SWOJĄ ROLĘ ZAWODOWĄ

Kiedy ostatni raz zatrzymałeś/as się i zrobiłeś/as refleksję, w jaki sposób chcesz pełnić swoją rolę zawodową? W takiej sytuacji warto przeanalizować 5 elementów:

 1. W jakim kontekście (organizacyjnym, społecznym, ...) działasz?
 2. Jakie cele stawia przed Tobą Firma? 
 3. Jakie oczekiwania mają wobec Ciebie osoby z otoczenia (przełożony, zespół, inni kierownicy, ...)? 
 4. Jako jaki lider chcesz być widziany / zapamiętany?
 5. Na jakich wartościach chcesz oprzeć swoje codzienne działania?

Przez proces poszukiwania odpowiedzi na te pytania poprowadzi Cię PODRĘCZNIK PDF lub ARTYKUŁ INTERAKTYWNY

ROCK YOUR TEAM SMARTER - ARKUSZ REFLEKSJI DLA ZESPOŁÓW

Ten arkusz pomaga zastanowić się na ile w sposób zrównowazony i systemowy podchodzisz do działań Twojego zespołu. W ramach modelu Rock Your Team SMARTer (który zbudowałyśmy wraz z Anną Jakubowską, jako baze kursu o tym samym tytule) warto upewnić się, że zaopiekowałeś/aś się 5 wymiarami: 

 1. Nadajesz spójny kierunek zespołowi - skupiasz ludzi na wspólnej wizji, wartościach i celach strategicznych
 2. Dbasz o doskonałość operacyjną, tworząc odpowiednie procesy i zapewniając zasoby niezbędne do efektywnego działania
 3. Budujesz trwałe partnerstwo z otoczeniem zespołu i zapewniasz stałą wymianę wiedzy
 4. Skupiasz ludzi na dostarczaniu produktów / usług, które odpowiadają na potrzeby Waszych Klientów (wewnętrznych lub zewnętrznych)
 5. Dbasz na co dzień o wzmacnianie kompetencji, zaangażowania i postawy "ownership" w zespole

W ARTYKULE znajdziesz:

 • wprowadzenie do arkusza refleksji
 • arkusze PDF, PNG, MURAL do przeprowadzenia refleksji
 • link do nagrania pokazującego przykład pracy z arkuszem

ARKUSZ REFLEKSJI NAD DOSKONAŁYM ZARZĄDZANIEM PROJEKTAMI

Jeśli jesteś liderem projektów warto przyjrzeć się efektywności działań, jakie podejmujesz w trzech głównych obszarach (wg standardu IPMA Project Excellence Model®):

 1. W jaki sposób budujesz swoje przywództwo i skupiasz ludzi wokół wspólnych celów i wartości w projekcie?
 2. Jak dbasz o to, by procesy i zasoby wspierały działania ludzi i osiaganie celów projektowych?
 3. Ja dbasz by wypracowywać ponadprzeciętne rezultaty projektu i zapewnić, że wywiera trwały wpływ na otoczenie?

Arkusz (w wersji PL i ENG), który pomoże Ci w refleksji znajdziesz w ARTYKULE. Jest tam także krótkie wprowadzenie merytoryczne oraz arkusze PDF, PNG, MURAL, które poprowadzą Cię przez refleksję. 

JAK BYĆ EFEKTYWNYM LIDEREM? KURSY I SZABLONY ONLINE

Oprócz narzędzi dostępnych na mojej stronie opracowałam kursy online i szablony, które mogą Cię wesprzeć w doskonaleniu Twojej roli lidera. Wszystkie znajdziesz w sklepie Leadership Center:

 1. JAK OKREŚLIĆ MISJĘ I ZAPLANOWAĆ SWOJE DZIAŁANIA - kurs online, który poprowadzi Cię krok po kroku przez refleksję nad tym, JAK chcesz działać w roli lidera i pomoże sformułować Twoja misję. A case study pokazujące, jak podczas szkoleń mogę pracować z określaniem misji zespołowej znajdziesz w artykule "Misja zespołu: Przypomnijmy sobie po co to robimy".
 2. DELEGOWANIE ZADAŃ – JAK TO ROBIĆ DOBRZE - kurs online, w którym dowiesz się, jak przekazywać zadania (należące do zadań menedżerskich) w taki sposób, by (1) osiągnąć zakładany cel oraz (2) wzmacniać samodzielność i kompetencje pracowników. Temat możesz pogłębić dzięki artykułowi "Delegowanie: Mini-niezbędnik, czyli fiszki dla lidera". 
 3. JAK PROWADZIĆ SPOTKANIA Z ZESPOŁEM - kurs online, na którym poznasz 3 konkretne struktury spotkań z zespołem: (1) informacyjne, (2) przeglądowe i (3) doskonalące. W ramach wstępu do tematu efektywnych spotkań może zainteresować Cię artyukuł "Ratunku! Kolejne spotkanie firmowe".
 4. STRUKTURA PRACY ZESPOŁU - szablon, który pomoże Ci i Twojemu zespołowi uporządkować i uspójnić myślenie o roli zespołu w firmie oraz o tym, w jaki sposób chcecie uporządkować pracę, by osiągać postawione przed Wami cele.
 5. KARTA CELÓW - szablon, który wesprze Cię w zarządzaniu celami zespołu / zarządzaniu przez cele w zespole (zdefiniowanie, mierzenie, planowanie realizacji).

JAK BYĆ EFEKTYWNYM LIDEREM? JEST COŚ CZEGO TU POTRZEBUJESZ?

Daj znać! "Struktura & Narzędzia" to moje drugie imię, więc jeśli tylko będzie to w obszarze moich kompetencji - bardzo chętnie to opracuję :)

PS. Mogą Cię także zainspirować inne artykuły z kategorii KOMPETENCJE MENEDŻERSKIE.

 

2021 Magdalena Robak

Jeśli masz pytania lub potrzeby związane z rozwojem kompetencji menedżerskich - skontaktuj się ze mną, wesprę Cię.  A jeśli znasz kogoś, kogo ten artykuł może zaciekawić - podziel się. 

Podobne artykuły: