+48 607 380 439 | napisz@magdalenarobak.pl

szkolenia

SZKOLENIE: Daj przestrzeń. Narzędzia facylitacji Clean

Podejście Clean oparte jest na DIALOGU Z METAFORĄ za pomocą PYTAŃ CLEAN (Clean Language) i w zgodzie z postawą prowadzącego (zwanego facylitatorem), która tworzy Uczestnikom bezpieczną, nieinwazyjną i PEŁNĄ UWAŻNOŚCI PRZESTRZEŃ do zmiany i rozwoju. Na sali szkoleniowej, w doradztwie, w coachingu grupowym i zespołowym, …

wprowadzenie

Metafora: słowo, obraz, gest, przestrzeń. Nasz umysł porządkuje rzeczywistość za pomocą metafor. A to, jakich metafor używamy wpływa na to, w jaki sposób działamy. Chcesz przykładu? Dokończ więc zdanie: „Idealny zespół jest jak…”. Jakie słowo pojawiło się w Twoich myślach? Drużyna piłkarska? Rodzina? Para w tańcu? Jakkolwiek skończyłeś/aś to zdanie – wpływa to na sposób, w jaki będziesz współpracować z zespołem i wskazuje Twoje własne „coś”, przez pryzmat czego będziesz działać.

Metafory mogą być naszą siłą, ponieważ porządkują świat i ukierunkowują działania. Mogą być też naszą słabością, ponieważ czasem ograniczają nasz sposób myślenia, przesłaniając inne sposoby patrzenia na sytuację. Przekształcenie metafory może otworzyć przed nami drogi, których wcześniej nie dostrzegaliśmy.

Pytanie w jaki sposób pracując na sali szkoleniowej możemy wykorzystać powyższe prawidłowości? Czy metafora może służyć rozwojowi kompetencji naszych uczestników? I przede wszystkim jak?

Odpowiedzi na te pytania proponuje podejście Clean oparte na DIALOGU Z METAFORĄ. Za pomocą PYTAŃ CLEAN (Clean Language) i w zgodzie z postawą facylitatora, tworzymy dla uczestników bezpieczną, nieinwazyjną i PEŁNĄ UWAŻNOŚCI PRZESTRZEŃ do zmiany i rozwoju.

po co?

Włączenie jako elementu szkolenia procedury facylitacyjnej jest uzasadnione, gdy pracujemy nad zmianą postaw, gdy chcemy aby to uczestnicy wypracowali rozwiązania, gdy chcemy aby uczestnicy wykreowali pomysły. Rolą facylitatora jest stworzenie odpowiednich warunków i pilnowanie realizacji procedur zgodnie z ich zasadami. Nie musi, a wg niektórych nie powinien być ekspertem w obszarze tematycznym, którym będą zajmowali się uczestnicy.

Grupowe/zespołowe techniki Clean pomagają zmienić perspektywę, dzięki spojrzeniu na sytuację przez soczewki metafor innych osób. Dodatkowo w tym procesie uczymy się uważności w komunikacji ze sobą i z innymi, dawania komfortowej i intymnej przestrzeni na wsłuchanie się w siebie. By wypracować bardzo pragmatyczne rozwiązania.

jak?

Każdą procedurę poznasz w następujący sposób:

  • najpierw jej doświadczysz,
  • potem omówimy, co się wydarzyło, czemu to służyło oraz poznasz zastosowany protokół,
  • na koniec wspólnie przedyskutujemy gdzie i w jakich celach można ją zastosować oraz jakie są możliwe modyfikacje.

co?

Podczas warsztatu poznasz założenia pracy zgodnie z podejściem Clean oraz cztery konkretne procedury facylitacyjne wywodzące się z podejścia Clean, które możesz wykorzystać na sali szkoleniowej.

W ramach modułu wprowadzającego „Postawa i pytania Clean”:

  • doświadczysz pytań Clean, które pomagają pogłębić zrozumienie,
  • poznasz podstawowe pytania Clean i sposób ich konstruowania,
  • zobaczysz na czym polega postawa facylitatora Clean.

Procedura w facylitacji to  przepis zawierający: instrukcję dla trenera, czas trwania poszczególnych aktywności, pytania i/lub polecenia dla grupy na poszczególnych etapach, podsumowanie procesu. Jakie pocedury poznasz?

  • Metaforyczna Rundka Wstępna – zamiast tradycyjnego przedstawiania się, przy pomocy angażującej techniki poznasz uczestników, dowiesz się czego oczekują i zarazem wprowadzisz ich w temat szkolenia.
  • Trzy Wędrujące Pytania – inna, nietypowa i dla wielu zaskakująca procedura pozwalająca zaktywizować uczestników. Jej efektem jest generowanie pomysłów i rozwiązań.
  • Praca w Kole z Podsumowaniem – definiowanie pojęć, opracowywanie modeli jest na ogół mało lubianą przez uczestników aktywnością. Przy pomocy tej procedury osiągniesz rezultaty w sposób przyjemny i wartościowy dla uczestników.
  • Ukierunkowana Praca z Przestrzenią – jest procedurą, która odpowiada na pytanie, co zrobić aby uczestnicy to czego nauczyli się na szkoleniu stosowali w praktyce poza salą. Przygotowuje warunki niezbędne do nowego sposobu działania.

dla kogo?

Szkolenie przeznaczone jest zarówno dla trenerów, którzy prowadzą warsztaty procesowo, jak i dla osób, które lubią schematy i jednoznaczność drogi oraz efektów. Narzędzia te są przydatne podczas szkoleń, grupowych spotkań doradczych a także coachingu zespołowego i grupowego. 

Jeśli masz pytania lub potrzeby związane z rozwojem kompetencji osób, firmy lub w projektach – skontaktuj się ze mną, wesprę Cię.  A jeśli znasz kogoś, kogo ten artykuł może zaciekawić – podziel się. 

Odwiedź także: CleanDynamics.pl – procesy rozwojowe z metaforą  |  QuickWin-Zone.eu – szybkie punktowe rozwiązania dla menedżerów

Użyte na stronie materiały, treści, artykuły i grafiki, których autorzy nie zostali wskazani, są mojego autorstwa (© Magdalena Robak). Treści ze strony są dostępne na licencji CC BY-NC-ND, o ile nie napisałam inaczej. Będę wdzięczna jeśli to uszanujesz i wskażesz źródło, jeśli je wykorzystasz lub udostępnisz. Wzorzec do obrazków z ludkami – pixabay.com (licencja CC0). Szablon Wordpress – Anders Norén. Wykonanie strony: Magdalena Robak, własnymi rękami (wsparcie programistyczne – Zoltan Multimedia) 🙂