+48 607 380 439 | napisz@magdalenarobak.pl

blog leadership

Retrospektywa w projekcie z metaforą i Clean Language

W trakcie dyskusji na FB w grupie „Trener Trenerowi Trenerem” zostałam „wywołana do odpowiedzi”, czy mam jakiś clean-sposób na retrospektywę w projekcie. Zaś w trakcie XXI Konferencji IPMA otrzymałam pytanie, czemu ostatnio mniej piszę… Dzięki Waszej motywacji, Państwo i Panowie, powstał ten oto wpis z konkretnym narzędziem wykorzystującym metaforę oraz Clean Language 🙂 Do zastosowania „od ręki”. Enjoy!

proces retrospektywy

Zanim zaczniemy dzielimy Uczestników na tyle grup, ilu mamy kluczowych interesariuszy (zespół projektowy, klient, sponsor, …). Każda grupa pracuje nad perspektywą danego interesariusza. 

  1. Pomyśl o poprzednim etapie naszej pracy w projekcie z punktu widzenia (ZP, K, S)… „Dla (ZP, K, S) ten etap mógł być / był, jak co? Wybierz kartę (pocztówkę / obrazek / kartę coachingowa), która coś o tym mówi.
  2. W grupach opowiedzcie sobie o każdej karcie przez 2-4 minuty: „Dlaczego ją wybraliście? Co ona mówi o tym, czym ten etap był/mógł być dla tego interesariusza?” Dajcie sobie po kilka minut i zadawajcie dodatkowe pytania, by pogłębić rozumienie każdego wyboru.
  3. Zapytajcie każdej grupy: „I co teraz wiecie o tym, czym ten etap mógł być / był dla tego interesariusza? Spiszcie najważniejsze wnioski.
  4. W tych samych grupach (można też rotacyjnie przesunąć grupy w 'stołach’) odpowiedzcie wspólnie na pytanie: „I kiedy to (co spisane), to co trzeba żeby się wydarzyło w następnym etapie? Spiszcie przemyślenia.
  5. I kolejne pytanie do grupy: „I jakie kroki w związku z tym wykonamy, żeby tak było? Spiszcie te kroki.
  6. Pomiędzy grupami podzielcie się wypracowanym materiałem i stwórzcie wspólne leasson learned lub plan akcji (w zalezności od tego, co potrzebujecie).

modyfikacje

  • Zamiast interesariuszy można stworzyć grupy pod elementy modelu doskonałości projektowej. Pracuję z PEM IPMA, więc zastosowałabym: Ludzie i cele, Procesy i zasoby oraz Rezultaty (prościej: Ludzie, Procesy, Wyniki).
  • Zamiast tworzyć stoły, w których będziecie patrzeć „z punktu widzenia interesariusza” – zaproście interesariuszy na retrospektywę 🙂
  • Po punkcie 3 – podzielcie się przemyśleniami między grupami (dajcie szansę innym na uzupełnienie Waszej perspektywy) i dopiero potem przejdźcie do kolejnego punktu.
  • Po punkcie 3 – podzielcie się przemyśleniami między grupami, wspólnie zastanówcie się, co jest podobne i co różne, i spiszcie to. Dopiero potem (w wymieszanych, nowych grupach, bez podziału na perspektywy różnych interesariuszy) zadajcie sobie pytanie „I kiedy to wszystko… to, co jest podobne i to, co jest różne… to co trzeba, żeby się wydarzyło w następnym etapie?„. 
  • Przed 4 krokiem – wymieszajcie grupy, by „odhaczyć” się 🙂 Można też przesunąć całą grupę do kolejnego „stołu”. 
  • W pierwszym kroku polecenie może brzmieć jeszcze bardziej Clean, czyli: „Dla (ZP, K, S) ten etap mógł być / był jak co? Zapisz to, narysuj lub wybierz kartę (pocztówkę / obrazek / kartę coachingowa), która coś o tym mówi.”

chcesz silniejszego efektu? poznajcie clean language

W trakcie dyskusji warto oczywiście moderować pytaniami Clean 😀 Mój ideał: Uczestnicy wcześniej uczą się stosowania Clean Language i działania w zgodzie z postawą ZNAM (np. podczas warsztatu open lub zamkniętego „Język uważności – doświadczenie Clean Language” – >>ZAPYTAJ O WARSZTAT) i podczas retrospekcji stosują te narzędzia w dyskusji. 

PS. Wiem, że niektórzy używają terminu retrospekcja, a niektórzy retrospektywa… Mój wybór oparł się na tym tekście tekście i tych informacjach 🙂

Jeśli masz pytania lub potrzeby związane z rozwojem kompetencji osób, firmy lub w projektach – skontaktuj się ze mną, wesprę Cię.  A jeśli znasz kogoś, kogo ten artykuł może zaciekawić – podziel się. 

Odwiedź także: CleanDynamics.pl – procesy rozwojowe z metaforą  |  QuickWin-Zone.eu – szybkie punktowe rozwiązania dla menedżerów

Użyte na stronie materiały, treści, artykuły i grafiki, których autorzy nie zostali wskazani, są mojego autorstwa (© Magdalena Robak). Treści ze strony są dostępne na licencji CC BY-NC-ND, o ile nie napisałam inaczej. Będę wdzięczna jeśli to uszanujesz i wskażesz źródło, jeśli je wykorzystasz lub udostępnisz. Wzorzec do obrazków z ludkami – pixabay.com (licencja CC0). Szablon Wordpress – Anders Norén. Wykonanie strony: Magdalena Robak, własnymi rękami (wsparcie programistyczne – Zoltan Multimedia) 🙂