Jak zacząć budować ONE-TEAM w projekcie?
Parent Category: Blog
Hits: 617

Rozpoczynasz projekt i potrzebujesz skupić wokół niego zespół oraz skoncentrować Was na wspólnym działaniu? Ten one-pager Ci pomoże :)

Materiał został zainspirowany rozmową ze Studentką. Potrzebowała narzędzia, które pomoże jej zintegrować zespół i uruchomić energię do działania. Notatki (stare, dobre flamastry) z pomysłu, który dla niej opracowałam zintegrowałam z technologią (nowy, dobry Mural) i tak oto powstała instrukcja działania "ONE-TEAM w projekcie" (i nie tylko) :)

Podoba Ci się? Uważasz, że może być użyteczny? Download, Use & Share

  • ONE-TEAM w projekcie - pion: PNG, PDF
  • ONE-TEAM w projekcie - poziom: PNG, PDF

Jak zacząć budować ONE TEAM w projekcie?

Zaproś zespół na spotkanie :)

A - INTENCJA

Przedstaw intencję spotkania.

B - INDYWIDUALNE MAPY

Pokaż wzór mapy indywidualnej i czterech pytań. Wyjaśnij go. Poproś każdego członka zespołu o narysowanie indywidualnej mapy. Oczywiście jak każdy, to każdy - Ty też :)

C - OSOBISTA WARTOŚĆ Z UDZIAŁU W PROJEKCIE

Zaproś każdą osobę do opowiedzenia o punkcie 2 ("Jaką wartość niesie dla mnie udział w tym projekcie? Jak chcę, żeby mnie rozwinął?"). Gdy dana osoba przedstawi swoje przemyślenia na ten temat - zastanówcie się zespołowo:

  • w jaki sposób możecie ją podczas wspólnej pracy wesprzeć w jej celach związanych z projektem oraz
  • jakie działania w projekcie mogą być spójne z jej planami. Notujcie swoje przemyślenia i pomysły tak, żebyście mogli do nich wracać w trakcie projektu i upewniać się, że każda osoba otrzymuje wsparcie, jakiego w tym obszarze potrzebuje.

[dalsza część opisu znajduje się pod obrazkiem]

One Team plansza poziom

D - MISJA PROJEKTU

Podzielcie się swoimi refleksjami z punktu 1 ("Dla kogo i dlaczego wg mnie ten projekt jest ważny? Jaką wartość daje?"). Zapiszcie kilka elementów, co do których jesteście zgodni (lub połączcie Wasze przemyślenia, tworząc wspólne myślenie o wartości, jaką może wnieść projekt).

Następnie podzielcie się swoimi odpowiedziami z punktu 3 ("Co chcę wnieść do projektu (wiedza, umiejętności, zasoby, nastawienia)?"). Porozmawiajcie o tym trochę głębiej: Jaką wiedzą, umiejętnościami, nastawieniem chcecie się dzielić? Jakie są silne strony każdego z Was, które chcecie wykorzystać w projekcie? Zapiszcie kluczowe mocne strony Was, jako zespołu.

Korzystając z wcześniejszych dyskusji zapiszcie, jak wspólnie definiujecie Misję projektu:

  • na jakich silnych stronach zespołowych chcecie bazować realizując projekt;
  • jakie kluczowe działania podejmiecie, by go zrealizować (to jeszcze nie jest harmonogram - to są najważniejsze inicjatywy i sposób realizacji projektu, jaki chcecie przyjąć);
  • jaki wyższy cel chcecie osiągnąć - jaką wartość chcecie przynieść kluczowym interesariuszom projektu (Klientowi, odbiorcom rezultatów projektu, Waszej Firmie / Uczelni, Partnerom biznesowym, ...). 

E - TEAM, JAKIM CHCEMY BYĆ

Przedyskutujcie potrzeby, które pojawiły się u każdego z Was w punkcie 4 ("Czego potrzebuję od innych, żeby działać efektywnie i czuć się częścią sprawnego zespołu?"). Zapiszcie elementy, które macie wspólne, które będą zasadami Waszej wspólnej pracy i sprawią, że będziecie zespołem, jakim chcecie być. Pamiętajcie także o tym, co jest indywidualna potrzebą każdego z Was - to także zapiszcie :) 

F - ZOBOWIĄZANIE WOBEC PROJEKTU

Przedyskutujcie raz jeszcze swoje notatki z punktu 3 ("Co chcę wnieść do projektu (wiedza, umiejętności, zasoby, nastawienia)?"). Zastanówcie się i zapiszcie swoje osobiste zobowiązania wobec zespołu i projektu: jakimi działaniami w projekcie zaopiekuje się każda osoba z zespołu :) To nie muszą być zadania merytoryczne. W projekcie sa także zadania związane z utrzymaniem rytmu działania, monitorowaniem, rozwiązywaniem sytuacji trudnych, wprowadzaniem zmian itp. itd. 

G - ROLA LIDERA

W przedostatnim kroku podyskutujcie o Twojej roli lidera. Z jednej strony powiedz zespołowi, jakim liderem chcesz być - na jakich wartościach oprzeć się, w jaki sposób chcesz wspierać działania zespołu i cały projekt. Zapytaj także, o oczekiwania zespołu wobec Twojej roli: jakiego wsparcia i sposobu współpracy od Ciebie potrzebują. 

H - NASTĘPNY KROK

Gotowi? Więc teraz następny krok... Zaplanujcie go wspólnie :)

Potrzebujesz innych narzędzi, które wesprą Cię w pracy z zespołem? Odwiedź: Jak być efektywnym liderem? Pakiet narzędzi :) 

 

2022 Magdalena Robak

Jeśli masz pytania lub potrzeby związane z rozwojem kompetencji menedżerskich - skontaktuj się ze mną, wesprę Cię.  A jeśli znasz kogoś, kogo ten artykuł może zaciekawić - podziel się. 

Podobne artykuły: