blog7
Facylitacja - krótki przegląd czterech podejść
Parent Category: Blog
Hits: 3358

Poznaj ideę facylitacji, zobacz z w jakich procesach może być przydatna oraz jak korzystać z wybranych metod. Zapraszam do krótkiego audio-przeglądu czterech metod facylitacji :)

Facylitacja, facilitation, facilis

  • Wszechstronne wspieranie lub ułatwianie procesu organizacyjnego, polegające na rozwoju w różnych aspektach uczestników mniejszych lub większych zespołów ludzkich zaangażowanych w wykonanie pewnego zadania ze zdefiniowanym celem lub celami do osiągnięcia. Może to być np. ukierunkowane na efektywne grupowe uczenie się poprzez rozwiązywanie różnych zadań i problemów. Celem takiego wsparcia jest pobudzenie aktywności i świadomego włączania się członków grupy w proces realizacji postawionego zadania w sposób holistyczny, czyli z całościowym zaangażowaniem się w działania grupy w aspekcie fizycznym, emocjonalnym oraz intelektualnym (Wikipedia).
  • FACYLITACJA to PROCES, w którym osoba określana jako FACYLITATOR, neutralna i nieposiadająca uprawnień do podejmowania decyzji odnośnie merytoryki spotkania, zwiększa efektywność pracy grupy w realizacji zamierzonych celów, w skomplikowanych sytuacjach Niepewności i przy złożonych problemach, stosując interwencje w pracy grupy (facylitacja.com).

FACYLITACJA TO UŁATWIANIE POSZUKIWANIA ODPOWIEDZI NA POSTAWIONE PYTANIE. ZWIĄZANA JEST Z ZAPROJEKTOWANIEM PROCESU, PREWENCJI, INTERWENCJI PRZED I PREWENCJI W TRAKCIE, DZIĘKI KTÓRYM OSOBA*, GRUPA, ZESPÓŁ EFEKTYWNIEJ PRZECHODZI PRZEZ PROCES POSZUKIWANIA ODPOWIEDZI, MAKSYMALNIE KORZYSTAJĄC Z POTENCJAŁU KAŻDEJ OSOBY. 

* to, że facylitacja może być procesem dotyczącym jednej osoby, a nie tylko kilku jest moim osobistym rozumieniem tego terminu. Wg mnie coaching jest niczym innym, niż facylitacją. Jednak powszechne definicje koncentrują się się na procesach grupowych. 

Czym charakteryzuje się skuteczny facylitator? Jest:

  • flexible
  • adaptive
  • proactive
  • responsive
  • resilient

skuteczny facylitator

Cztery przykładowe metody facylitacji

W ramach Warszawskiego Preludium do Międzynarodowego Tygodnia Facylitacji zapraszamy do doświadczania i poznawania czterech metod, które wspomagają / facylitują grupy i zespoły w poszukiwaniu odpowiedzi:

W 2018 roku doświadczanie to było osobiste (4 popołudnia z 4 metodami), naromiast w 2019 - wirtualne (powstały nagrania prezentujące zastosowanie różnych metod w sytuacji braku współpracy w firmie). Zapraszam do zapoznania się z nagraniami :)

A poniżej znajdziesz krótkie zestawienie kluczowych informacji z czterech metod facylitacji:

Mapa 4 metod facylitacji 2019

A jeśli chcesz - możesz też pobrać fiszki z każdą z czterech metod oddzielnie:

FacylitacjaCleanGrafika FacylitacjaDramaGrafika FacylitacjaProcessIcebergGrafika FacylitacjaToPGrafika

© 2020 Magdalena Robak

INNE ARTYKUŁY Z KATEGORII

 

Podobne artykuły: