+48 607 380 439 | napisz@magdalenarobak.pl

szkolenia

SZKOLENIE: Daj przestrzeń dla zmiany i rozwoju – Siła Clean Space

W podejściu Clean fizyczna przestrzeń służy do odwzorowania przestrzeni poznawczej. Włączenie przestrzeni pomaga silniej zwizualizować rzeczywistość i uruchomić informacje z otoczenia w pogłębianiu zrozumienia lub szukaniu rozwiązań. 

Miejsce, przedmioty, światło, temperatura, pozycja, ruch, inne osoby – to wszystko może dostarczać danych wspierających wewnętrzny proces. Często dają one nowe spojrzenie na sytuację, którego inaczej byśmy nie odkryli.

Działanie w zgodzie z filozofią Clean ogranicza do minimum interwencję osoby prowadzącej, która – z punktu widzenia Uczestnika – sprowadza się do ciągu prostych pytań pogłębiających zrozumienie. Dzięki temu umysł Uczestnika sesji może poszukiwać rozwiązań na swój własny sposób, w swoim indywidualnym tempie.

co otrzymujesz?

2 intensywne dni doświadczenia i nauki prowadzenia sesji indywidualnych, grupowych i zespołowych z wykorzystaniem pracy z przestrzenią Clean Space oraz pytań Clean Language.

Dzień 1: Wprowadzenie do podejścia Clean w działaniach rozwojowych. Doświadczenie i omówienie protokołów sesji Clean Space

Dzień 2: Trening umiejętności prowadzenia sesji (indywidualnej, grupowej, zespołowej) z feedbackiem partycypacyjnym.

cele szkolenia

Poznanie konkretnych protokołów pracy z przestrzenią, pochodzących z technik facylitacji Clean, które poszerzą Twoją „skrzynkę narzędziową” pracy „jeden na jeden”, z zespołami oraz z grupami.

adresaci

Warsztat skierowany jest szczególnie do osób wspierających rozwój innych:

 • facylitatorów
 • trenerów
 • coachów (indywidualnych, grupowych, zespołowych)
 • konsultantów
 • nauczycieli
 • psychologów, pedagogów

program szkolenia

 1. Prowadzenie procesu poszukiwania odpowiedzi zgodnie z podejściem Clean: Postawa facylitatora Clean i rola uważności w procesie, Praca z metaforą za pomocą pytań Clean (składnia, głos, eksplorowanie metafory), Kompas Clean™ – ścieżka działania facylitatora
 2. Wprowadzenie w proces pracy z przestrzenią
 3. Clean Start: Jak rozpocząć pracę z przestrzenią?
 4. Etap eksplorowania: Protokoły Clean Space Light i Clean Space
 5. Zamykanie procesu: „Lądowanie” i Plan Akcji
 6. Wykorzystanie procesu Clean Space w pracy indywidualnej, grupowej i zespołowej.
 7. Trening umiejętności prowadzenia sesji Clean Space z indywidualnym feedbackiem partycypacyjnym Clean.an projektu (przegląd projektu/retrospektywa) i rozpoznać potrzeby związane z jego realizacją. Przydatna również w definiowaniu swojej roli w projekcie. Oparta na pracy z przestrzenią, która pomaga spojrzeć na temat (lub cel) z różnych perspektyw.

aspekty formalne

Warsztaty realizowane są w grupach 6-10 osób.

Podczas całego dnia będziesz mieć okazję doświadczania na czym polega postawa Facylitatora Clean, która tworzy bezpieczną, nieinwazyjną przestrzeń do zmiany i rozwoju (postawa ZNAM).

możliwość rozszerzenia:

FOLLOW-UP, czas trwania: 2 dni
 • Przygotowanie: Uczestnicy dzielą się na grupy, które w ramach pracy własnej (z wirtualną konsultacją Trenera, 2 x 1h na grupę) przygotowują się do poprowadzenia wybranej techniki (w formie oryginalnej lub zmodyfikowanej)
 • W trakcie warsztatu: Uczestnicy prowadzą opracowaną technikę. Ocena dokonywana jest w formie ewaluacji partycypacyjnej przez Trenera oraz pozostałych Uczestników. Każdy Uczestnik otrzymuje indywidualny feedback rozwojowy.
MENTORING, czas trwania: 3 spotkania co ok. 4 tygodnie
 • Wirtualne spotkania grupowe z Trenerem (3-4 osoby), po około 1,5h każde, podczas których Uczestnicy wspólnie z Trenerem omawiają konkretne przypadki zastosowania poznanych technik (sposób pracy, skuteczność, itp.) lub wypracowują alternatywne zastosowania poznanych technik.

Jeśli masz pytania lub potrzeby związane z rozwojem kompetencji osób, firmy lub w projektach – skontaktuj się ze mną, wesprę Cię.  A jeśli znasz kogoś, kogo ten artykuł może zaciekawić – podziel się. 

Odwiedź także: CleanDynamics.pl – procesy rozwojowe z metaforą  |  QuickWin-Zone.eu – szybkie punktowe rozwiązania dla menedżerów

Użyte na stronie materiały, treści, artykuły i grafiki, których autorzy nie zostali wskazani, są mojego autorstwa (© Magdalena Robak). Treści ze strony są dostępne na licencji CC BY-NC-ND, o ile nie napisałam inaczej. Będę wdzięczna jeśli to uszanujesz i wskażesz źródło, jeśli je wykorzystasz lub udostępnisz. Wzorzec do obrazków z ludkami – pixabay.com (licencja CC0). Szablon Wordpress – Anders Norén. Wykonanie strony: Magdalena Robak, własnymi rękami (wsparcie programistyczne – Zoltan Multimedia) 🙂