W podejściu Clean fizyczna przestrzeń służy do odwzorowania przestrzeni poznawczej. Włączenie przestrzeni pomaga silniej zwizualizować rzeczywistość i uruchomić informacje z otoczenia w pogłębianiu zrozumienia lub szukaniu rozwiązań.
Miejsce, przedmioty, światło, temperatura, pozycja, ruch, inne osoby – to wszystko może dostarczać danych wspierających wewnętrzny proces. Często dają one nowe spojrzenie na sytuację, którego inaczej byśmy nie odkryli.
Działanie w zgodzie z filozofią Clean ogranicza do minimum interwencję osoby prowadzącej, która – z punktu widzenia Uczestnika – sprowadza się do ciągu prostych pytań pogłębiających zrozumienie. Dzięki temu umysł Uczestnika sesji może poszukiwać rozwiązań na swój własny sposób, w swoim indywidualnym tempie.
co otrzymujesz?
2 intensywne dni doświadczenia i nauki prowadzenia sesji indywidualnych, grupowych i zespołowych z wykorzystaniem pracy z przestrzenią Clean Space oraz pytań Clean Language.
Dzień 1: Wprowadzenie do podejścia Clean w działaniach rozwojowych. Doświadczenie i omówienie protokołów sesji Clean Space
Dzień 2: Trening umiejętności prowadzenia sesji (indywidualnej, grupowej, zespołowej) z feedbackiem partycypacyjnym.
cele szkolenia
Poznanie konkretnych protokołów pracy z przestrzenią, pochodzących z technik facylitacji Clean, które poszerzą Twoją „skrzynkę narzędziową” pracy „jeden na jeden”, z zespołami oraz z grupami.
adresaci
Warsztat skierowany jest szczególnie do osób wspierających rozwój innych:
- facylitatorów
- trenerów
- coachów (indywidualnych, grupowych, zespołowych)
- konsultantów
- nauczycieli
- psychologów, pedagogów
program szkolenia
- Prowadzenie procesu poszukiwania odpowiedzi zgodnie z podejściem Clean: Postawa facylitatora Clean i rola uważności w procesie, Praca z metaforą za pomocą pytań Clean (składnia, głos, eksplorowanie metafory), Kompas Clean™ – ścieżka działania facylitatora
- Wprowadzenie w proces pracy z przestrzenią
- Clean Start: Jak rozpocząć pracę z przestrzenią?
- Etap eksplorowania: Protokoły Clean Space Light i Clean Space
- Zamykanie procesu: „Lądowanie” i Plan Akcji
- Wykorzystanie procesu Clean Space w pracy indywidualnej, grupowej i zespołowej.
- Trening umiejętności prowadzenia sesji Clean Space z indywidualnym feedbackiem partycypacyjnym Clean.an projektu (przegląd projektu/retrospektywa) i rozpoznać potrzeby związane z jego realizacją. Przydatna również w definiowaniu swojej roli w projekcie. Oparta na pracy z przestrzenią, która pomaga spojrzeć na temat (lub cel) z różnych perspektyw.
aspekty formalne
Warsztaty realizowane są w grupach 6-10 osób.
Podczas całego dnia będziesz mieć okazję doświadczania na czym polega postawa Facylitatora Clean, która tworzy bezpieczną, nieinwazyjną przestrzeń do zmiany i rozwoju (postawa ZNAM). |
możliwość rozszerzenia:
FOLLOW-UP, czas trwania: 2 dni
- Przygotowanie: Uczestnicy dzielą się na grupy, które w ramach pracy własnej (z wirtualną konsultacją Trenera, 2 x 1h na grupę) przygotowują się do poprowadzenia wybranej techniki (w formie oryginalnej lub zmodyfikowanej)
- W trakcie warsztatu: Uczestnicy prowadzą opracowaną technikę. Ocena dokonywana jest w formie ewaluacji partycypacyjnej przez Trenera oraz pozostałych Uczestników. Każdy Uczestnik otrzymuje indywidualny feedback rozwojowy.
MENTORING, czas trwania: 3 spotkania co ok. 4 tygodnie
- Wirtualne spotkania grupowe z Trenerem (3-4 osoby), po około 1,5h każde, podczas których Uczestnicy wspólnie z Trenerem omawiają konkretne przypadki zastosowania poznanych technik (sposób pracy, skuteczność, itp.) lub wypracowują alternatywne zastosowania poznanych technik.