+48 607 380 439 | napisz@magdalenarobak.pl

blog jakość zarządzania

System zarządzania projektami PM Cube™

Model PM Cube™ pomaga zidentyfikować, gdzie jesteś i zaplanować transformację podejścia do realizacji projektów. Co obejmuje i w czym może Ci pomóc?

pm cube™ – model dojrzałości systemu zarządzania projektami

 • Jak zarządzasz projektami?
 • Czy robisz to lepiej niż inni?
 • Jak robią to inni w sytuacji podobnej do Twojej?
 • Czy kiedykolwiek trafiła Ci się okazja porównać siebie do innych, żeby zobaczyć, w czym jesteś dobry, w czym jesteś liderem, a co trzeba poprawić?

Na te pytania pomoże Ci odpowiedzieć Raport Indywidualny z badania systemu zarządzania projektami PM Cube™ 🙂

Model PM Cube™ opracowaliśmy z Mariuszem Kapustą, by z jednej strony wesprzeć świadome, ewolucyjne procesy transformacji systemu zarządzania projektami w organizacjach, zaś z drugiej, by zachęcić do odrzucenia różnych „mód rynkowych” w podejściu projektowym 🙂 Model wspiera refleksję nad sposobem, w jaki realizujesz projekty. Pomaga spojrzeć na efektywność procesów zarządzania projektami w odniesieniu do trzech wymiarów:

 • preferowanego typu zachowań przywódczych („hierarchia”, „partycypacja”, „turkus”),
 • dominującej dojrzałości procesów zarządzania projektami („pionierska”, „wzrostu”, „stabilizacji”, „przekształcenia”),
 • oraz empowermentu — poziomu, w jakim włączasz w projektowanie działań zespół projektowy oraz różnych interesariuszy. 
 • punkt odniesienia pokazujący, gdzie teraz jest organizacja, jeśli chodzi o poziom dojrzałości systemu zarządzania projektami,
 • kierunek, w jakim chcą iść,
 • oraz optymalną (dla nich!) drogę, która ich tam doprowadzi.

pm cube™ – wyniki 1 edycji badania (2021) 

Edycja badania 2021 przyniosła już pierwsze wyniki, które – w oparciu o ponad kompletnych 180 ankiet – pozwoliły uzyskać statystycznie istotne informacje. Pokazują one pewne tendencje i kierunki, które mogą być dla Ciebie inspirujące z perspektywy zarządzania projektami. Tymi wynikami dzielimy się w krótkim artykule oraz w cyklu nagrań.

1. CZYM JEST PM CUBE™?
2. PM CUBE™ – TYPY ZACHOWAŃ PRZYWÓDCZYCH
3. PM CUBE™️ – FAZA DOJRZAŁOŚCI PROJEKTOWEJ A ZACHOWANIA PRZYWÓDCZE
4. PM CUBE™️ – TYPY PROJEKTÓW
5. PM CUBE™️ – ZACHOWANIA PRZYWÓDCZE A KRYTERIA SUKCESU PROJEKTU
6. PM CUBE™️ – EMPOWERMENT
7. PM CUBE™️ – RAPORT INDYWIDUALNY
8. PM CUBE™️ – ZARZĄDZANIE PROJEKTAMI W KRYZYSIE

pm cube™ – otrzymaj raport indywidualny

Pracujesz projektowo? Jesteś ciekawy/a, jak wygląda Twój wynik PM Cube™? Jeśli weźmiesz udział w badaniu — otrzymasz indywidualny raport, dzięki któremu porównasz się z innymi firmami zarządzającymi projektami ogólnie, a także w Twojej branży.

W edycji 2021 ze względu na liczbę ankiet mogliśmy wyróżnić dwie branże: „IT” i „nie IT”.  Aktualnie raporty uwzglęniają już 5 branż i kategorię „Pozostałe”:

 • IT
 • Automotive
 • Budowlana
 • Finanse i Bankowość
 • Produkcja

Teraz (grudzień 2021) prowadzimy analizę statystyczną danych z 2021 oraz 2022 roku i już niedługo opublikujemy nowe wyniki! 

Cały czas zbieramy dane — im więcej ankiet tym więcej branż możemy wyodrębnić i tym trafniejsze informacje włączyć do indywidualnych raportów oraz do analiz wyników 🙂 Dlatego (1) wypełnij ankietę, (2) zapraszamy, żebyś udostępniał/a ją innym osobom, które realizują projekty!

doskonalenie zarządzania projektami — zapraszam do kontaktu

Chcesz przyjrzeć się temu, jak realizujesz projekty? Zapraszam do kontaktu!

Pomożemy Ci:

 1. Zrobić audyt procesów zarządzania projektami PM Review, obejmujący 4 wymiary: (1)  proces, (2) ludzie, (3) narzędzia, (4) strategia. 
 2. Przeanalizować indywidualne podejście do zarządzania projektami na podstawie Modelu IPMA Project Excellence® (Ludzie i Cele, Procesy i Zasoby, Rezultaty). Przeczytaj więcej o LESSONS LEARNED WG IPMA PEB.

Jeśli masz pytania lub potrzeby związane z rozwojem kompetencji osób, firmy lub w projektach – skontaktuj się ze mną, wesprę Cię.  A jeśli znasz kogoś, kogo ten artykuł może zaciekawić – podziel się. 

Odwiedź także: CleanDynamics.pl – procesy rozwojowe z metaforą  |  QuickWin-Zone.eu – szybkie punktowe rozwiązania dla menedżerów

Użyte na stronie materiały, treści, artykuły i grafiki, których autorzy nie zostali wskazani, są mojego autorstwa (© Magdalena Robak). Treści ze strony są dostępne na licencji CC BY-NC-ND, o ile nie napisałam inaczej. Będę wdzięczna jeśli to uszanujesz i wskażesz źródło, jeśli je wykorzystasz lub udostępnisz. Wzorzec do obrazków z ludkami – pixabay.com (licencja CC0). Szablon Wordpress – Anders Norén. Wykonanie strony: Magdalena Robak, własnymi rękami (wsparcie programistyczne – Zoltan Multimedia) 🙂