+48 607 380 439 | napisz@magdalenarobak.pl

blog narzędzia

KONFERENCJA: Międzynarodowy Tydzień Facylitacji 2018 – Warszawskie Preludium

Żyjemy w czasach spotkań – spotykamy się, by analizować postępy i wyniki prac, by omówić kolejne kroki w projekcie, by rozwiązać problem, by wypracować nowe rozwiązanie. Niestety często słyszymy, ze spotkania te są mało produktywne: trwają za długo, nie do końca wiadomo co jest ich celem i często nie wychodzimy z nich z konkretnymi wnioskami. Jak to zmienić?


Nasz czas jest cenny i dlatego efektywne prowadzenie warsztatów i spotkań jest bardzo potrzebne. W korporacjach, mniejszych firmach czy NGO coraz częściej mówi się, że do tego, by spotkanie było bardziej skuteczne potrzebna jest neutralna osoba, która zadba o odpowiedni jego przebieg. Kimś takim jest facylitator (facylitatorka). Jest to osoba, która:

  • wspiera w sprecyzowaniu celu spotkania,
  • ułatwia komunikację między członkami grupy,
  • moderuje dyskusję,
  • stwarza warunki, w których w pełni mogą się ujawnić możliwości każdego członka grupy oraz
  • koncentruje energię uczestników na wspólnym celu.

warszawskie preludium do MTF

W tygodniu poprzedzającym Międzynarodowy Tydzień Facylitacji 2018 zapraszamy na Warszawskie Preludium – serię warsztatów, podczas których doświadczysz czterech różnych metod facylitowania spotkań.

  • 8.10.2018 porozmawiamy o tym, czym jest facylitacja i czym powinien charakteryzować się facylitator, niezależnie od tego jaką metodą pracuje. Poznamy też metodę pracy, jaką jest DRAMA. Prowadzi Agnieszka Buśk (Stowarzyszenie Praktyków Dramy Stop-Klatka).
  • 9.10.2018 podczas warsztatu „Zasada Pareto w facylitacji czyli praktyka w metodyce Process Iceberg®” poznamy elementy Metodyki PROCESS ICEBERG® i doświadczymy tego, jak działa facylitator uwzględniając proces grupowy. Prowadzi Jolanta Marszewska (Centrum Facylitacji).
  • 10.10.2018 doświadczymy dochodzenia do konsensusu i poznamy zasady pracy TECHNOLOGY OF PARTICIPATION. Popracujemy też na StickiWall, aby poznać bardzo użyteczne narzędzie pracy z grupami. Prowadzi Anna Zaremba (Akademia Facylitacji).
  • 11.10.2018 przejdziemy przez przykładowe techniki oparte na dialogu z metaforą osobistą i kolektywną, poznając sposób pracy i nieinwazyjną postawę FACYLITATORA GRUPOWEGO CLEAN COACHING oraz podstawowe zasady Clean Language. Prowadzi Magdalena Robak (Clean Dynamics).

DLA KOGO? Zapraszamy wszystkie osoby zainteresowane facylitacją i ułatwianiem pracy grupowej.

a na zakończenie… perełka dla facylitatorów

12.10.2018 zapraszamy praktykujących facylitatorów do dyskusji na temat obecnej sytuacji oraz przyszłości facylitacji w Polsce. Dyskusję pod ogólnym hasłem „FACYLITATORZY WSZYSTKICH METOD ŁĄCZCIE SIĘ” poprowadzi gość specjalny Warszawskiego Preludium do MTF: Prezes ICA-UK Jonathan Duddling

Podczas spotkania proponujemy:

  • wymienienie się doświadczeniami w stosowaniu facylitacji w różnych obszarach,
  • przyjrzenie się z różnych perspektyw stanowi wiedzy o facylitacji w Polsce
  • oraz, jeśli taka będzie wola Uczestników, zastanowienie się, co możemy zrobić wspólnie lub każdy z osobna, aby rozpropagować facylitację jeszcze bardziej.

Wszystkie obecne na warsztacie osoby będą praktykującymi facylitatorami, zatem zaczniemy od sformułowania zagadnień/tematów, którymi będziemy chcieli się zająć oraz pytań, na które wspólnie poszukamy odpowiedzi.

DLA KOGO? Zapraszamy praktykujących facylitatorów.

AKTUALIZACJA

Chcesz wiedzieć, co działo się na konferencji? Zapraszam do podsumowania 🙂

Jeśli masz pytania lub potrzeby związane z rozwojem kompetencji osób, firmy lub w projektach – skontaktuj się ze mną, wesprę Cię.  A jeśli znasz kogoś, kogo ten artykuł może zaciekawić – podziel się. 

Odwiedź także: CleanDynamics.pl – procesy rozwojowe z metaforą  |  QuickWin-Zone.eu – szybkie punktowe rozwiązania dla menedżerów

Użyte na stronie materiały, treści, artykuły i grafiki, których autorzy nie zostali wskazani, są mojego autorstwa (© Magdalena Robak). Treści ze strony są dostępne na licencji CC BY-NC-ND, o ile nie napisałam inaczej. Będę wdzięczna jeśli to uszanujesz i wskażesz źródło, jeśli je wykorzystasz lub udostępnisz. Wzorzec do obrazków z ludkami – pixabay.com (licencja CC0). Szablon Wordpress – Anders Norén. Wykonanie strony: Magdalena Robak, własnymi rękami (wsparcie programistyczne – Zoltan Multimedia) 🙂