+48 607 380 439 | napisz@magdalenarobak.pl

Szefie, angażuj zespół - R. Zych

„Szefie, angażuj zespół” – książka obowiązkowa

Model DECISION MAKING FOR LEADERS od wielu lat jest przeze mnie wykorzystywany w pracy z liderami – i tymi „świeżymi”, i tymi, którzy od dawna prowadzą zespoły. Tymi, na stanowiskach liniowych i tymi na najwyższych, właścicielskich. Książka „Szefie, angażuj zespół” Roberta Zycha bardzo jasno i prosto wskazuje praktyczne aspekty zastosowania modelu w podejmowaniu decyzji menedżerskich i wyborze optymalnego stylu przywództwa. 

treść

Model jest bardzo pomocny przy uporządkowywaniu sposobu myślenia o swojej roli, jako lidera i o sposobach włączania oraz usamodzielniania pracowników. Z drugiej strony daje jasne wskazówki, kiedy lider powinien „wyjść na przód” i poprowadzić swój zespół dyrektywnie, co – jak zauważam – często jest problemem wśród niedawno awansowanych menedżerów. Optymalnego, czyli odpowiadającego na potrzeby danej sytuacji. Odwołując się do prostych, codziennych przykładów pozytywnych i negatywnych – takich, które wielu z nas niejednokrotnie mogło zaobserwować w działaniu liderów – Robert Zych pomaga prześledzić:

  • jakie elementy brać pod uwagę wybierając poziom angażowania pracowników w proces decyzyjny;
  • w jaki sposób dobrać styl decyzyjny do sytuacji;
  • kiedy nie podejmować decyzji dyrektywnych a kiedy partycypacyjnych;
  • jak trafnie odpowiedzieć sobie na 7 pytań warunkujących wybór optymalnego dla danej sytuacji stylu przywództwa.

forma

Niewątpliwą wartością jest bardzo osobisty charakter książki. Robert uczy nas przede wszystkim na własnych przykładach lub na przykładach, z którymi zetknął się osobiście w pracy doradczej, nie bojąc się mówić o swoich błędach i wątpliwościach. To sprawia, ze książka przyjmuje formę pamiętnika, z którym Czytelnik może się utożsamić: zaczynasz czytasz bardziej „o sobie”, niż „o modelach”. Łatwo też jest przywołać na myśl własne, podobne sytuacje i dzięki temu przemyśleć sposób postępowania. Wiedza merytoryczna jest wisienką na torcie, która wchodzi do głowy niejako „przy okazji”.

podsumowując

Jeśli kiedykolwiek:

  • mieliście wątpliwość, czy prowadzić zespół dyrektywnie czy partycypacyjnie,
  • zastanawialiście się, czy w ogóle stosować podejście dyrektywne (bo przecież można stracić relacje z zespołem),
  • pojawiało wam się pytanie w jaki sposób i z kim z zespołu (a może z całym?) skonsultować decyzję,
  • myśleliście kiedy można oddać działanie w pełni w ręce zespołu

ta książka na pewno przybliży Was do odpowiedzi. 

Jak dla mnie jest to książka obowiązkowa w biblioteczce lidera „na starcie” a i dla „wyjadacza” może być cenna.

Jeśli masz pytania lub potrzeby związane z rozwojem kompetencji osób, firmy lub w projektach – skontaktuj się ze mną, wesprę Cię.  A jeśli znasz kogoś, kogo ten artykuł może zaciekawić – podziel się. 

Odwiedź także: CleanDynamics.pl – procesy rozwojowe z metaforą  |  QuickWin-Zone.eu – szybkie punktowe rozwiązania dla menedżerów

Użyte na stronie materiały, treści, artykuły i grafiki, których autorzy nie zostali wskazani, są mojego autorstwa (© Magdalena Robak). Treści ze strony są dostępne na licencji CC BY-NC-ND, o ile nie napisałam inaczej. Będę wdzięczna jeśli to uszanujesz i wskażesz źródło, jeśli je wykorzystasz lub udostępnisz. Wzorzec do obrazków z ludkami – pixabay.com (licencja CC0). Szablon Wordpress – Anders Norén. Wykonanie strony: Magdalena Robak, własnymi rękami (wsparcie programistyczne – Zoltan Multimedia) 🙂