blog4
Delegowanie: Mini-niezbędnik, czyli fiszki dla lidera
Parent Category: Blog
Hits: 9876

Delegowanie to PROCES przekazywania odpowiedzialności, władzy i upoważnień, którego celem jest nie tylko zrealizowanie zadania. Jest nim - wg mnie przede wszystkim - rozwój pracownika, a tym samy całej Twojej firmy. W tym artykule zamieszczam kilka fiszek podsumowujących elementy, o których warto pamiętać. Enjoy & share!

Delegowanie - co to jest?

Pracując od wielu lat z delegowaniem jako procesem rozwoju kompetencji pracownika spotykam się z bardzo różnorodnym definiowaniem tego słowa. To krótkie wideo wyjaśnia, dlaczego używając słowa "delegowanie" możemy czasem mówić o kompletnie innych rzeczach:

Delegowanie zadań - co to jest?

Delegowanie to nie "bardziej uprzejma" forma wydawania poleceń 

To myślenie z perspektywy rozwoju pracownika, zespołu, firmy. 

Prezentacja, będąca bazą mini-warsztatu poprowadzonego w ramach Forum Przedsiębiorców na Targówku (2019), porusza 3 tematy:

  1. Delegowanie zadań i wydawania poleceń: Czy to są synonimy?
  2. 4 kroki procesu delegowania i czynniki sukcesu na każdym z nich
  3. Warunki skuteczności na poziomie firmy, lidera i pracownika

Wyjaśniając to nadużywane aktualnie w różnych kontekstach pojęcie integruję trzy aspekty: selfdetermination theory (w innej postaci przedstawionej przez D. Pinka jako Motywacja 3.0), elementy management 3.0 (Jurgen Appelo) oraz auftragstaktik (mission-type tactics). 

KLIKNIJ NA OBRAZEK I OTWÓRZ PREZENTACJĘ

BY LUDZIE, ZESPOŁY I ORGANIZACJESZLI SWOJĄ DROGĄ ŚWIADOMIEI EFEKTYWNIE• Delegowanie zadań i wydawania poleceń: Czy to s...

Przebieg procesu delegowania - kolejne kroki

Delegowanie a "spychologia"? Tu znajdziesz wyraźne rozróżnienie na poziomie kolejnych etapów w tych procesach :)

PROCES DELEGOWANIA ETAPY

Rozmowa delegująca

Podczas szkoleń z zakresu delegowania i wzmacniania samodzielności pracowników jestem proszona o wersję "kiss"* przebiegu rozmowy delegującej. Taką więc oto stworzyłam w oparciu o poznawczy model empowermentu (stary, lecz jary ;)). Może Wam się przyda lub zainspiruje :)

Przebieg rozmowy delegującej

Dla mnie kluczowym elementem jest dobre określenie "PO CO DELEGUJĘ?". Dlaczego kluczowym? Bo często spotykam się z podejściem, że delegowanie zadań/odpowiedzialności to sposób na odciążenie lidera. Jest to jednak efekt uboczny, a celem - w mojej opinii - jest szeroko rozumiane ROZWIJANIE PRACOWNIKA.

* kiss = Keep It Simple Stupid lub Keep It Short & Stupid

Rozmowa przeglądowa i podsumowująca delegowanie

Była rozmowa delegująca - czas na rozmowę podsumowującą proces delegowania :) Tworząc proces na potrzeby szkolenia ze wzmacniania samodzielności i odpowiedzialności pracowników skorzystałam z dwóch narzędzi: Feedback Grid (trochę rozbudowanego w stosunku do tego, które znajdziesz w Internecie) oraz Modelu STAR (wykorzystywanego w rozmowach rekrutacyjnych i w coachingu). 

Model rozmowy powstał z założenia na podsumowanie procesu. Można z niego korzystać także - przy lekkich modyfikacjach - do przeglądu etapu w procesie delegowania.

DELEGOWANIE ROZMOWA PODSUMOWUJĄCA

Proces delegowania - założenia

Oto jeszcze ciepłe przemyślenia o procesie delegowania w ramach/przed/po warsztatach "Delegowanie zadań i wzmacnianie samodzielności pracowników" :) Z liderami warto wypracować, jakie konkretne działania (w warunkach, w jakich działają) należy zrobić, by zapewnić efektywność procesu.

YODA mini-version no-YODA mini-version
Proces delegowania - podstawowe założenia i wytyczne (Yoda-version) Proces delegowania - podstawowe założenia i wytyczne (noYoda-version)
YODA midi-version no-YODA midi-version
Proces delegowania - podstawowe założenia i wytyczne, wersja rozbudowana (Yoda-version) Proces delegowania - podstawowe założenia i wytyczne, wersja rozbudowana (noYoda-version)

 

Space of delagation - co wpływa na przebieg procesu?

Kolejny model - "Space of delegation" - pokazuje trzy kluczowe "elementy" w procesie delegowania oraz aspekty, na jakie należy w nich zwrócić szczególną uwagę (choć oczywiście może być ich więcej). Blisko mu do złotego trójkąta projektowego... a to, jak działamy w przestrzeni *PRZED - PODCZAS - PO* zależy od "długości" poszczególnych ramion :)

MODEL SPACE OF DELEGATION

Delegowanie a wydawanie poleceń

Kolejne zestawienie, które powstało na potrzeby warsztatów, by rozróżnić dwie formy przekazywania zadań: wydawanie poleceń oraz delegowanie zadań/odpowiedzialności. Bo czasem pojawia się zamieszanie, a - z mojej perspektywy - istnieje między nimi wyraźna różnica. 

Delegowanie a wydawanie poleceń

© 2020 Magdalena Robak 

Jeśli przed Tobą lub Twoimi liderami stoi podobne wyzwanie - skontaktuj się ze mną, wesprę Cię.  A jeśli znasz kogoś, kogo ten artykuł może zaciekawić - podziel się. 

INNE ARTYKUŁY Z KATEGORII

 

Podobne artykuły: