blog7
Warszawskie Preludium do MTF2018 - Co się działo?
Parent Category: Blog
Hits: 3910

4 metody - 5 doświadczeń - 5 dni. Czyli Warszawskie Preludium do MTF2018 w pigułce :)

  • Facylitacja i drama
  • Zasada Pareto w facylitacji, czyli praktyka w Metodyce Process Iceberg®
  • Technology of Participation i „Lepka Ściana”
  • Facylitacja Clean oparta na dialogu z metaforą

D1: FACYLITACJA I DRAMA

W poniedziałek, 08.10.2018 roku pierwszy dzień Warszawskiego Preludium do Międzynarodowego Tygodnia Facylitacji 2018 roku odbywał się pod hasłem "FACYLITACJA I DRAMA". 

Agnieszka Buśk (Stowarzyszenie Praktyków Dramy STOP-KLATKA) zaprosiła nas do techniki "stop-klatka", która zainspirowała do zastanowienia się nad (nie)efektywnymi spotkaniami oraz rolą osoby, która je prowadzi. Dzięki Anna Zaremba (Akademia Facylitacji) zdefiniowaliśmy wstępnie czym jest (a czym nie jest) facylitacja. Jolanta Marszewska oraz Dawid Muszkiet (Centrum Facylitacji) pomogli nam odróżnić facylitację od innych procesów oraz wypracować, gdzie można ją stosować  W trakcie całego spotkania towarzyszył nam Jonathan Dudding z ICA:UK.

Obraz3Obraz4Obraz1Obraz2

D2: ZASADA PARETO W FACYLITACJI, CZYLI PRAKTYKA W METODYCE PROCESS ICEBERG®

Wtorek, 09.10.2018, podczas Warszawskiego Preludium do Międzynarodowego Tygodnia Facylitacji 2018 upłynął pod hasłem "ZASADA PARETO W FACYLITACJI, CZYLI PRAKTYKA W METODYCE PROCESS ICEBERG®".

Przy wspaniałym zachodzie słońca i po otwarciu spotkania przez Magdalena Robak - Jolanta Marszewska i Dawid Muszkiet (Centrum Facylitacji) wprowadzili nas w arkana "góry lodowej" przygotowywania procesu facylitacji zgodnie z tym podejściem. Pracowaliśmy karteczkami nad definiowaniem czym jest "dobra praca" oraz opracowywaliśmy proces facylitacji dopasowany do różnych grup odbiorców i różnych kontekstów. Poznaliśmy też dwie kluczowe osie pracy Metodą Process Iceberg® - "Co?" i "Jak?".

Obraz11Obraz12Obraz13Obraz14

D3: TECHNOLOGY OF PARTICIPATION

Środa, 10.10.2018, podczas Warszawskiego Preludium do Międzynarodowego Tygodnia Facylitacji 2018 to "LEPKA ŚCIANA" i TECHNOLOGY OF PARTICIPATION.

Anna Zaremba (Akademia Facylitacji) oraz Jonathan Dudding (ICA:UK) poprowadzili nas przez proces konsensusowy w tej metodzie: od pokazania "schematu" lepkiej ściany, przez ustalanie zasad, generowanie pomysłów, po ich porządkowanie. A wszystko to pod hasłem "Jakie są korzyści z wykorzystywania facylitacji w organizacji?".

Obraz20Obraz21Obraz22Obraz23

D4: FACYLITACJA OPARTA NA DIALOGU Z METAFORĄ

Czwartek, 11.10.2018, podczas Warszawskiego Preludium do Międzynarodowego Tygodnia Facylitacji 2018 to FACYLITACJA OPARTA NA DIALOGU Z METAFORĄ.

Po prezentacji podstawowych pytań Clean Language Magdalena Robak (ZAI Magdalena Robak & Clean Dynamics) zaprosiła(m :)) Uczestników do procesu "Terytoria Clean" wspierającego budowanie wspólnej metafory tematu / hasła / zespołu / ... Pokazałam też zarys Modelu Dwóch Półkul Myślenia™ oraz wpisaną w niego postawę ZNAM autorstwa Bogena Pieskiewicz - w oparciu o to pracują polscy, francuscy i kanadyjscy facylitatorzy Clean Coaching (indywidualnie, zespołowo i grupowo). Towarzyszył nam ponownie Jonathan Dudding oraz wspierała Anna Zaremba :)

Obraz25Obraz26Obraz28Obraz31

D5 (wisienka): FACYLITATORZY WSZYSTKICH METOD, ŁĄCZCIE SIĘ!

12.10.2018 - na zakończenie Warszawskiego Preludium do Międzynarodowego Tygodnia facylitacji 2018 - Jonathan Dudding (Prezes ICA:UK) ze wsparciem Anna Zaremba (Akademia Facylitacji) poprowadzili dla nas warsztat "FACYLITATORZY WSZYSTKICH METOD ŁĄCZCIE SIĘ". Podczas spotkania przy "LEPKIEJ ŚCIANIE" zastanawialiśmy się nad facylitacją oraz jej przyszłością w Polsce (w tym możliwymi zastosowaniami i promowaniem) :)

Obraz39Obraz40Obraz41Obraz45

Dziękujemy wszystkim 26 osobom, które wraz z nami tworzyły to doświadczenie!

Opis programu Preludium

Jeśli jesteś zainteresowany/a facylitacją - skontaktuj się ze mną, lub zapisz się przez link.  A jeśli znasz kogoś, kogo facylitacja może zaciekawić - podziel się.

INNE ARTYKUŁY Z KATEGORII

 

Podobne artykuły: