blog2
Podejście Clean w działaniach rozwojowych
Parent Category: Blog
Hits: 3493

Clean Coaching w modelu Francophone* to proces pomagający zintegrować logikę i uporządkowanie z intuicją i kreatywnością. Pomaga ujawnić prawdziwe motywacje, wartości, potrzeby i pragnienia, znaleźć spójne z nimi rozwiązania oraz opracować konkretny plan działań. Ułatwia proces zmian, pozwala lepiej zrozumieć siebie oraz przekształcić nieskuteczne już sposoby rozumowania.

Techniki takie jak Clean Language, Modelowanie Symboliczne, Clean Space, Emergent Knowledge pomagają sięgnąć do wewnętrznych źródeł informacji, ożywiają kreatywność i ułatwiają zrozumienie samego siebie, otoczenia bądź tematu, nad którym się pracuje. Na poziomie zespołowym pozwalają na obudzenie zaangażowania i grupowej kreatywności. Na poziomie indywidualnym mają tę dodatkową zaletę, że zapewniają dyskrecję, poczucie bezpieczeństwa i omijają naturalny opór towarzyszący zmianie.

Clean jest praktykowany od 2005r. w Wielkiej Brytanii, Francji, Niemczech, Holandii, Rosji, USA, Nowej Zelandii, Australii. Jego autorem jest nowozelandzki terapeuta Davidowi Grove. Do Polski został wprowadzony w 2010r. przez uczennicę Davida - Bogenę Pieskiewicz, która opierając się na zagranicznych standardach stworzyła markę Clean Coaching Polska.

Wykorzystanie technik Clean w pracy z organizacjami pozwala na:

  • rozwój współpracy i inteligencji kolektywnej,
  • uwolnienie barier i blokad myślenia,
  • przetworzenie idei w obrazy i czyny,
  • integrowanie wiedzy świadomej i nieświadomej.

Clean Dynamics to podejście rozwojowe oparte o narzędzia Clean Coaching. Integruje trzy kluczowe filary: clean language, pracę z metaforą i przestrzenią oraz rozwój konkretnych kompetencji organizacyjnych i osobistych. 

cd idea

  1. Wykorzystanie Clean Language i praca zgodnie z postawą Facylitatora Clean Coaching zapewnia szacunek do doświadczeń i minimalną ingerencję oraz wspiera pogłębienie zrozumienia dzięki integracji logiki i uporządkowania z intuicją i kreatywnością.
  2. Odwołanie się do metafory i przestrzeni wspiera eksplorowanie własnego rozumienia i opisu rzeczywistości,  daje okazję do spojrzenia "od wewnątrz" i "z zewnątrz" oraz dostęp do umysłu i emocji poprzez wykorzystanie przestrzeni metaforycznej i fizycznej.
  3. Pracując z kompetencjami osobistymi i organizacyjnymi wspieramy na poziomie strategicznym i operacyjnym pracując na trzech poziomach głębokości: zastosowania, doskonalenia lub przekształcenia dotychczasowych działań.

Odwiedź Clean Dynamics, by dowiedzieć się jak przywracamy radość rozwoju dzięki połączeniu 'twardych' narzędzi biznesowych, rozwoju kompetencji oraz podejścia Clean. 

ZAPRASZAM DO OBEJRZENIA TRZECH FILMÓW PRZYBLIŻAJĄCYCH PODEJŚCIE CLEAN:

  1. Czym jest Clean Coaching, jaka jest jego historia i gdzie można go wykorzystać? 
  2. Przykładowa sesja pracy z wartościami w związkach z zastosowaniem Clean Language (prowadzi: Beata Marciniak)
  3. Przykładowa sesja pracy z wartościami w pracy z zastosowaniem Clean language (prowadzi: Magdalena Robak)

CC values e1 CC values e2 CC values e3

© 2015 Magdalena Robak

Jeśli temat Cię zainteresował i chcesz wiedzieć więcej - skontaktuj się ze mną, wesprę Cię.  A jeśli znasz kogoś, kogo ten artykuł może zaciekawić - podziel się. 

INNE ARTYKUŁY Z KATEGORII

 

Podobne artykuły:

* Opis podejścia Clean Coaching Francophone opracowany przez Bogenę Pieskiewicz i zaprezentowany na stronie cleancoaching.eu.