+48 607 380 439 | napisz@magdalenarobak.pl

blog

Facylitacja – krótki przegląd czterech podejść

Poznaj ideę facylitacji, zobacz z w jakich procesach może być przydatna oraz jak korzystać z wybranych metod. Zapraszam do krótkiego audio-przeglądu czterech metod facylitacji 🙂

facylitacja, facilitation, facilis

  • Wszechstronne wspieranie lub ułatwianie procesu organizacyjnego, polegające na rozwoju w różnych aspektach uczestników mniejszych lub większych zespołów ludzkich zaangażowanych w wykonanie pewnego zadania ze zdefiniowanym celem lub celami do osiągnięcia. Może to być np. ukierunkowane na efektywne grupowe uczenie się poprzez rozwiązywanie różnych zadań i problemów. Celem takiego wsparcia jest pobudzenie aktywności i świadomego włączania się członków grupy w proces realizacji postawionego zadania w sposób holistyczny, czyli z całościowym zaangażowaniem się w działania grupy w aspekcie fizycznym, emocjonalnym oraz intelektualnym (Wikipedia).
  • FACYLITACJA to PROCES, w którym osoba określana jako FACYLITATOR, neutralna i nieposiadająca uprawnień do podejmowania decyzji odnośnie merytoryki spotkania, zwiększa efektywność pracy grupy w realizacji zamierzonych celów, w skomplikowanych sytuacjach Niepewności i przy złożonych problemach, stosując interwencje w pracy grupy (facylitacja.com).
Facylitacja to ułatwianie poszukiwania odpowiedzi na postawione pytanie. Związana jest z zaprojektowaniem procesu, prewencji, interwencji przed i prewencji w trakcie, dzięki którym osoba*, grupa, zespół efektywniej przechodzi przez proces poszukiwania odpowiedzi, maksymalnie korzystając z potencjału każdej osoby. 

* to, że facylitacja może być procesem dotyczącym jednej osoby, a nie tylko kilku jest moim osobistym rozumieniem tego terminu. Wg mnie coaching jest niczym innym, niż facylitacją. Jednak powszechne definicje koncentrują się się na procesach grupowych. 

Czym charakteryzuje się skuteczny facylitator? Jest:

  • flexible
  • adaptive
  • proactive
  • responsive
  • resilient

cztery przykładowe metody facylitacji

W ramach Warszawskiego Preludium do Międzynarodowego Tygodnia Facylitacji zapraszamy do doświadczania i poznawania czterech metod, które wspomagają / facylitują grupy i zespoły w poszukiwaniu odpowiedzi:

W 2018 roku doświadczanie to było osobiste (4 popołudnia z 4 metodami), naromiast w 2019 – wirtualne (powstały nagrania prezentujące zastosowanie różnych metod w sytuacji braku współpracy w firmie). Zapraszam do zapoznania się z nagraniami 🙂

Facylitacja i metodyka Process Iceberg®
Facylitacja i Drama
Cztery metody facylitacji w poszukiwaniu rozwiązań
Facylitacja i Technology of Participation
Facylitacja i Podejście Clean

A poniżej znajdziesz krótkie zestawienie kluczowych informacji z czterech metod facylitacji:

A jeśli chcesz – możesz też pobrać fiszki z każdą z czterech metod oddzielnie:

Jeśli masz pytania lub potrzeby związane z rozwojem kompetencji osób, firmy lub w projektach – skontaktuj się ze mną, wesprę Cię.  A jeśli znasz kogoś, kogo ten artykuł może zaciekawić – podziel się. 

Odwiedź także: CleanDynamics.pl – procesy rozwojowe z metaforą  |  QuickWin-Zone.eu – szybkie punktowe rozwiązania dla menedżerów

Użyte na stronie materiały, treści, artykuły i grafiki, których autorzy nie zostali wskazani, są mojego autorstwa (© Magdalena Robak). Treści ze strony są dostępne na licencji CC BY-NC-ND, o ile nie napisałam inaczej. Będę wdzięczna jeśli to uszanujesz i wskażesz źródło, jeśli je wykorzystasz lub udostępnisz. Wzorzec do obrazków z ludkami – pixabay.com (licencja CC0). Szablon Wordpress – Anders Norén. Wykonanie strony: Magdalena Robak, własnymi rękami (wsparcie programistyczne – Zoltan Multimedia) 🙂