+48 607 380 439 | napisz@magdalenarobak.pl

blog leadership

Kobiety – liderki. Co z tym kobiecym stylem zarządzania?

Szklany sufit, lepka podłoga, aksamitne getto, mniejsze zarobki – niechęć pracodawców wobec kobiet zdaje się powoli być tylko stereotypem,  przynajmniej w dojrzałych organizacjach. Bo przecież realnie nie ma różnic w skuteczności kobiet a mężczyzn liderów. Co więcej – kobiece podejście do zarządzania jest coraz bardziej trendy.

kobiety-liderki – czy są różnice?

Czy kobiety są gorszymi szefami? Na poziomie efektów nie ma żadnych różnic między liderami kobietami i mężczyznami. Nad innymi cechami powinni pracować. U mężczyzny słabsza bywa inteligencja emocjonalna, a kobieta powinna popracować nad twardszymi elementami, np. konsekwencją czy umiejętnością stanowczego postawienia sprawy wobec pracownika.

Jednak oboje mają takie same możliwość osiągnięcia skuteczności, co potwierdzają badania.

kobiety-liderki – czy istnieje kobiecy styl zarządzania?

Badacze leadership wyróżnili „kobiecy styl zarządzania”, który nie jest ani lepszy ani gorszy tylko po prostu inny i bardziej dostosowany do charakterystyki nowej gospodarki. Czym się on charakteryzuje i dlaczego jest tak cenny? Ewa Lisowska („Kobiecy styl zarządzania”, One Press 2009) pisząc o porównuje talenty kobiet oraz wyzwania współczesnego zarządzania. Wyraźnie wynika, że są to zbiory cech silnie powiązanych. 

Talenty kobiet (J. Rosener, H. Fisher, T. Peters)
  • Umiejętność porozumiewania się (pisemnie i ustnie)
  • Intuicja i umiejętność komunikowania się z innymi
  • Umiejętności werbalne i manualne
  • Łatwość nawiązywania kontaktów i podtrzymywania więzi
  • Styl zarządzania oparty na partnerstwie
  • Elastyczność, tolerancja dla różnic kulturowych
  • Nastawienie na współpracę
Wyzwania współczesnego zarządzania 
  • Empatia
  • Umiejętność komunikowania się z innymi
  • Kooperacja i praca zespołowa
  • Negocjowanie w kategoriach WIN-WIN
  • Otwartość na zmiany
  • Docenianie ludzi, jako głównego kapitału firmy
  • Dbanie o Klientów 

kobiety-liderki – stereotypizacja

Ważnym problemem w wielu firmach jest jeszcze cały czas stereotypowe postrzeganie kobiet i ich roli. Ten element mocno może utrudnić kobiecie realizację zawodowych planów. Jednak wszystko zależy od typu organizacji, np. w zespole wolontariuszek, które opiekują się dziećmi kobieta-lider problemów nie będzie mieć. Jeżeli jednak kobieta pracuje np. w hucie szkła, gdzie ma samych pracowników-mężczyzn, to może pojawiać się stereotypowe postrzeganie.

Mimo stereotypów badania wykazują, że w Polsce odsetek kobiet-liderek jest dość duży (w zależności od źródła jest to od 12 proc. w zarządach firm po ponad 30 proc. na stanowiskach kierowniczych, przy czym częściej zarządzają one zespołami kobiecymi niż męskimi). Dla porównania w Niemczech i Francji jest to około 10 proc., a we Włoszech jedynie 3,5 proc.

Wysoki odsetek wynika ze specyfiki naszej historii. Bardzo często są to kobiety, które w latach 90-tych musiały rozpocząć pracę i trafiały do zachodnich firm z dojrzałymi zarządzającymi, którzy potrafili zagospodarować ich potencjał. W tej chwili młodsze pokolenie może mieć większy problem. We współczesnych czasach silniejszą barierą dla kobiet jest pogodzenie życia zawodowego i roli rodzinnej, niż stereotypy.

kobiety-liderki – co dalej?

Jak zapobiec stereotypom? Czy spódnica może w tym przeszkadzać? Należy pamiętać o tym, że czym innym jest wizerunek profesjonalny, a czym innym wygląd atrakcyjny.

Zapobiec stereotypowemu myśleniu o szefie-kobiecie będzie trudno – jest to działanie na poziomie zmiany wartości w społeczeństwie – ale każda kobieta-lider może dołożyć do tego swoją cegiełkę. Można udowodnić swoim działaniem kim się jest, że jest się efektywnym specjalistą i pomaga się ludziom osiągnąć sukces.

Artykuł napisany w 2013 roku dla Strefy Psyche SWPS

Jeśli masz pytania lub potrzeby związane z rozwojem kompetencji osób, firmy lub w projektach – skontaktuj się ze mną, wesprę Cię.  A jeśli znasz kogoś, kogo ten artykuł może zaciekawić – podziel się. 

Odwiedź także: CleanDynamics.pl – procesy rozwojowe z metaforą  |  QuickWin-Zone.eu – szybkie punktowe rozwiązania dla menedżerów

Użyte na stronie materiały, treści, artykuły i grafiki, których autorzy nie zostali wskazani, są mojego autorstwa (© Magdalena Robak). Treści ze strony są dostępne na licencji CC BY-NC-ND, o ile nie napisałam inaczej. Będę wdzięczna jeśli to uszanujesz i wskażesz źródło, jeśli je wykorzystasz lub udostępnisz. Wzorzec do obrazków z ludkami – pixabay.com (licencja CC0). Szablon Wordpress – Anders Norén. Wykonanie strony: Magdalena Robak, własnymi rękami (wsparcie programistyczne – Zoltan Multimedia) 🙂