blog-r-zych
"Szefie, angażuj zespół" - Książka obowiązkowa
Parent Category: Blog
Hits: 4587

Model DECISION MAKING FOR LEADERS od wielu lat jest przeze mnie wykorzystywany w pracy z liderami – i tymi „świeżymi”, i tymi, którzy od dawna prowadzą zespoły. Tymi, na stanowiskach liniowych i tymi na najwyższych, właścicielskich. Książka "Szefie, angażuj zespółRoberta Zycha bardzo jasno i prosto wskazuje praktyczne aspekty zastosowania modelu w podejmowaniu decyzji menedżerskich i wyborze optymalnego stylu przywództwa. 

TREŚĆ

Model jest bardzo pomocny przy uporządkowywaniu sposobu myślenia o swojej roli, jako lidera i o sposobach włączania oraz usamodzielniania pracowników. Z drugiej strony daje jasne wskazówki, kiedy lider powinien „wyjść na przód” i poprowadzić swój zespół dyrektywnie, co – jak zauważam – często jest problemem wśród niedawno awansowanych menedżerów. Optymalnego, czyli odpowiadającego na potrzeby danej sytuacji. Odwołując się do prostych, codziennych przykładów pozytywnych i negatywnych – takich, które wielu z nas niejednokrotnie mogło zaobserwować w działaniu liderów – Robert Zych pomaga prześledzić:

  • jakie elementy brać pod uwagę wybierając poziom angażowania pracowników w proces decyzyjny;
  • w jaki sposób dobrać styl decyzyjny do sytuacji;
  • kiedy nie podejmować decyzji dyrektywnych a kiedy partycypacyjnych;
  • jak trafnie odpowiedzieć sobie na 7 pytań warunkujących wybór optymalnego dla danej sytuacji stylu przywództwa.

FORMA

Niewątpliwą wartością jest bardzo osobisty charakter książki. Robert uczy nas przede wszystkim na własnych przykładach lub na przykładach, z którymi zetknął się osobiście w pracy doradczej, nie bojąc się mówić o swoich błędach i wątpliwościach. To sprawia, ze książka przyjmuje formę pamiętnika, z którym Czytelnik może się utożsamić: zaczynasz czytasz bardziej „o sobie”, niż „o modelach”. Łatwo też jest przywołać na myśl własne, podobne sytuacje i dzięki temu przemyśleć sposób postępowania. Wiedza merytoryczna jest wisienką na torcie, która wchodzi do głowy niejako „przy okazji”.

PODSUMOWUJĄC

Jeśli kiedykolwiek:

  • mieliście wątpliwość, czy prowadzić zespół dyrektywnie czy partycypacyjnie,
  • zastanawialiście się, czy w ogóle stosować podejście dyrektywne (bo przecież można stracić relacje z zespołem),
  • pojawiało wam się pytanie w jaki sposób i z kim z zespołu (a może z całym?) skonsultować decyzję,
  • myśleliście kiedy można oddać działanie w pełni w ręce zespołu

ta książka na pewno przybliży Was do odpowiedzi. 

Jak dla mnie jest to książka obowiązkowa w biblioteczce lidera "na starcie" a i dla "wyjadacza" może być cenna.  LINK 

© 2018 Magdalena Robak

Jeśli masz podobne wyzwanie - skontaktuj się ze mną, wesprę Cię.  A jeśli znasz kogoś, kogo ten artykuł może zaciekawić - podziel się. 

INNE ARTYKUŁY Z KATEGORII

 

Podobne artykuły: