+48 607 380 439 | napisz@magdalenarobak.pl

blog leadership

Problemy młodych liderów (część 2)

Dzisiaj młodym liderom brakuje asertywnej odwagi. Popularne są reakcje agresywne, a nie asertywne. Mniej zwracają uwagę na szukanie dobrych rozwiązań dla organizacji, a częściej stawiają na siebie. Nie jest to oczywiście nic złego. Należy dbać o siebie i o swoje potrzeby. Jednak należy pamiętać o dwóch sprawach. Pierwsza z nich to forma, a druga – otoczenie, w jakie wchodzimy i cel, jaki nam przyświeca.

rola lidera – roszczeniowi młodzi?

Współcześni pracodawcy ze starszego pokolenia często narzekają, że młodzi są roszczeniowi, niekulturalni, czasem nawet bezczelni. Dlaczego tak mówią, mimo że my tak naprawdę po prostu tylko chcemy szacunku? Bo często nie zwracamy uwagi na formę naszej komunikacji – żądamy, zamiast uzgadniać, wymagamy zamiast negocjować.Starsi szefowie mówią wyraźnie – daj mi coś z siebie, a ja dam Ci coś od siebie. Pokaż, że zasługujesz – a ja uwzględnię Twoje oczekiwania. Nie dam ci nic za „nic”.

rola lidera – stawianie oczekiwań

Z drugiej strony, przyjmując na siebie rolę lidera przyjmujemy też całą odpowiedzialność, jaka za tym stoi. Nie tylko za ludzi, czy realizację zadań ale także za sposób działania. Wchodzimy do firmy, która ma swoje standardy i oczekiwania wobec ludzi. Wchodzimy w pewną kulturę organizacyjną i przyjmując stanowisko zobowiązujemy się jej przestrzegać. Powiem to brutalnie: praca to nie nasze codzienne życie. Ok, czasem ta kultura jest zła, czasem destrukcyjna, wtedy należy ją inteligentnie zmieniać.Jednak to, że szef wymaga od nas czegoś, to jego prawo. W sumie po nas tu przyjął.

rola lider – dojrzewanie

Duża pewność siebie młodego pokolenia liderów to bardzo dobra sprawa. Często my, starsze roczniki, zazdrościmy im tego. Jednak pamiętajmy o tym, że póki co wielu pracodawców na rynku to pracodawcy z pokoleń X czy baby boom, którzy byli wychowani w innych wartościach i mają inne podejście do roli pracownika czy lidera w firmie. Nie znaczy to, że młodzi mają rezygnować z siebie. Chodzi wyłącznie o dobór odpowiednich narzędzi.

Gdy o tym wspominam w artykułach bardzo często wywołuję burzę: „Mamy swoje prawa, możemy dbać o swoje, możemy być sobą, pokolenie X – nie dajcie się wykorzystywać!” czytam potem w komentarzach. Tak, to wszystko prawda. Z drugiej strony ciekawe jest, że młodzi, którzy już jakiś czas funkcjonują na rynku zaczynają myśleć podobnie, jak starsi szefowie: w kategoriach roli i odpowiedzialności…

Jeśli masz pytania lub potrzeby związane z rozwojem kompetencji osób, firmy lub w projektach – skontaktuj się ze mną, wesprę Cię.  A jeśli znasz kogoś, kogo ten artykuł może zaciekawić – podziel się. 

Odwiedź także: CleanDynamics.pl – procesy rozwojowe z metaforą  |  QuickWin-Zone.eu – szybkie punktowe rozwiązania dla menedżerów

Użyte na stronie materiały, treści, artykuły i grafiki, których autorzy nie zostali wskazani, są mojego autorstwa (© Magdalena Robak). Treści ze strony są dostępne na licencji CC BY-NC-ND, o ile nie napisałam inaczej. Będę wdzięczna jeśli to uszanujesz i wskażesz źródło, jeśli je wykorzystasz lub udostępnisz. Wzorzec do obrazków z ludkami – pixabay.com (licencja CC0). Szablon Wordpress – Anders Norén. Wykonanie strony: Magdalena Robak, własnymi rękami (wsparcie programistyczne – Zoltan Multimedia) 🙂